Belgrad: Trwają przygotowania do rozbudowy lotniska

2 września 2019 09:15
Obecnie trwają przygotowania do wartej 262 mln euro rozbudowy lotniska w Belgradzie, która będzie wspólnie prowadzona przez operatora VINCI oraz przez firmę GEK Terna.
Reklama
Prace będą obejmować terminal pasażerski, zarówno w części ogólnodostępnej jak i zastrzeżonej. Niedawno zakończono skanowanie laserowe 3D budynków lotniskowych w celu zebrania danych na temat podstawowych założeń projektowych i istniejących warunków zbliżającego się remontu. Skanowanie było konieczne ze względu na brak dokumentacji projektowej z ostatnich dziesięcioleci, kiedy infrastruktura lotniska była kilkakrotnie zmieniana. Ściany, fundamenty, belki, rurociągi i okablowanie elektryczne zostały poddane dokładnemu skanowaniu.

Jak donosi portal "Ex Yu Aviation", proces projektowania rozpoczął się w styczniu br., ale dokładna data rozpoczęcia budowy nie może zostać w tym momencie ujawniona. W pobliżu hali C oczyszczono teren pod siedemdziesiąt kontenerów, w których będą się mieścić się biura pracowników na czas rozbudowy terminala. Spółka joint venture pomiędzy VINCI i GEK Terna jest w trakcie zatrudniania budowniczych, architektów i techników, podczas gdy serbska spółka budowlana Energoprojekt świadczy usługi planowania i doradztwa w zakresie projektu.


Wszystkie prace budowlane muszą zostać zakończone w ciągu pięciu lat od daty rozpoczęcia budowy. Zakres prac obejmuje szereg remontów infrastruktury, mających na celu zwiększenie przepustowości portu lotniczego oraz poprawę warunków eksploatacji. Dzięki czemu przewoźnicy będą w stanie zwiększyć swoje oferowanie na lotnisku zarówno w ruchu pasażerskim jak i towarowym, zgodnie ze wzrostem gospodarczym Serbii, w oparciu o bieżące i przyszłe dane.

Projekt obejmuje rozbudowę istniejącego terminala o 42 tys. mkw oraz modernizację budynku. Ponadto zostanie wybudowana nowa droga startowa o długości 3500 m, a istniejąca o długości 3400 m zostanie zmodernizowana. W sumie powstanie dziewięć nowych dróg kołowania, rozbudowana zostanie istniejąca płyta postojowa oraz zostanie zbudowana nowa o powierzchni 55 tys. mkw.

Płyta do odladzania samolotów zostanie powiększona o kolejne 6,2 tys. mkw. Ponadto zostanie wybudowany nowy parking na 2400 samochodów, a także infrastruktura towarzysząca w tym chodniki, urządzenia parkingowe. W ramach innych prac wokół lotniska zostanie zbudowany nowy system odprowadzania wody deszczowej, nowe oznakowanie poziome, nowe systemy oświetleniowe i monitoring. Powstanie także oczyszczalnia ścieków i odpadów stałych, ciepłownia, stacja metrologiczna i elektrownia słoneczna.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy