Finnair rozpoczął loty na biopaliwie

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
07 sierpnia 2019 10:00
W poniedziałek (5.08) Finnair wykonał pierwszy lot zasilanym biopaliwem airbusem A330. Odbył się on na trasie z San Francisco do Helsinek, a kolejna taka operacja jest zaplanowana na dziś.
Reklama

Loty należącego do Finnaira airbusa A330 będące częścią programu redukcji emisji dwutlenku węgla pod nazwą Push for Change, są realizowane przy użyciu mieszanki paliwowej posiadającej w składzie 12 proc. biopaliwa. Dla dwóch lotów, przedwczorajszego i dzisiejszego obniża to całkowitą emisję CO2 o około 32 tony. Finnair zakomunikował, że zrównoważone biopaliwo jest produkowane w Kalifornii ze zużytego oleju kuchennego, co nie powoduje konkurencji z produkcją żywności ani przemysłem rolniczym, ponieważ nie wymaga wykorzystywania zasobów roślinnych. Fiński przewoźnik współpracuje w zakresie zaopatrzenia w biopaliwa z partnerami SkyNRG i World Energy z San Francisco. Wsparcie logistyczne i łańcuch dostaw dla projektu zapewnia Shell Aviation.


- Uruchomienie naszej inicjatywy Push for Change było dla Finnaira ważnym krokiem, który pomoże nam zapewnić zmniejszenie szkodliwych emisji z tytułu naszych operacji - powiedziała Arja Suominen, przedstawiciel działu komunikacji i odpowiedzialności korporacyjnej Finnaira. - Jesteśmy do tej pory zadowoleni z realizacji początkowych etapów tego programu i cieszymy się, że możemy posunąć się naprzód w trosce o środowisko poprzez wysiłki wkładane w Push for Change.

Udział branży lotniczej w redukowaniu negatywnego wpływu człowieka na ziemski klimat jest ostatnio w centrum uwagi wielu instytucji. Niektóre europejskie rządy wzywają do wprowadzenia ogólnoeuropejskiego podatku od paliwa lotniczego, a rząd francuski ogłasza, że ​​od 2021 roku nałoży podatek ekologiczny na loty odbywające się z Francji. Ten pomysł został skrytykowany przez linie lotnicze, które twierdzą, że podatek utrudni ich wysiłki w celu inwestowania w nowe, bardziej oszczędne i ekologiczne floty oraz w rozwój nowych technologii i paliw przyjaznych dla środowiska.


fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama