Wynik przetargu na rozbudowę lotniska w Sofii zaskarżony
Rozstrzygnięty w zeszłym miesiącu (lipiec 2019) przetarg na zarządzanie i rozbudowę portu lotniczego w Sofii został zaskarżony przez oferentów, którzy nie zostali wybrani do realizacji tej inwestycji.
Reklama
Według Air Transport World firmy, które przegrały przetarg na rozwój i zarządzanie portem lotniczym w stolicy Bułgarii zdecydowały się na zaskarżenie decyzji o przyznaniu kontraktu konsorcjum SOF Connect. Jest ono złożone z firmy Munich Airport International (MAI), filii monachijskiego portu, oraz francuskiego przedsiębiorstwa Meridiam specjalizującego się w zarządzaniu infrastrukturą.
Pod koniec lipca br. rząd w Sofii przyznał 35-letnią koncesję na zarządzanie stołecznym portem lotniczym oraz wybudowanie trzeciego terminala. Zwycięskie konsorcjum Connect SOF zaproponowało w swojej ofercie roczną opłatę w wysokości 24,5 mln euro, czyli w sumie 857,5 mln euro za cały okres obowiązywania koncesji. Dodatkowo Connect SOF zobowiązało się do zainwestowania 608 mln euro w rozbudowę lotniska.
W dniu 1 sierpnia br. do bułgarskiego urzędu ochrony konkurencji wpłynęły cztery skargi na postępowanie przetargowe. Na razie urząd ocenia czy wniesione protesty spełniają wymogi formalne do wszczęcia dochodzenia. W razie podjęcia postępowania instytucja w Sofii będzie miała dwa miesiące na wydanie ostatecznej decyzji.
Spośród przegranych oferentów tylko francuska Groupe ADP, zarządzająca paryskimi lotniskami oraz Fraport (operator lotniska we Frankfurcie nad Menem), potwierdziły złożenie odwołań Pozostali oferenci, czyli Manchester Airports Group i chińska Beijing Construction Engineering Group oraz konsorcjum złożone z Copenhagen Airports i szwajcarskiej grupy SSB Sauerwein & Schaefer nie wydali w tej sprawie żadnych oświadczeń.
Śledzenie rozwoju sofijskiego projektu jest ważne z uwagi na polski projekt budowy Pory Lotniczego "Solidarność" w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Oczywiście skala inwestycji w Baranowie będzie znacznie większa, jednak procedury przetargowe będą prowadzone w zbliżonym otoczeniu regulacyjnym, czyli w ramach przepisów Unii Europejskiej. Warto również zauważyć, że władze Bułgarii nie obawiają się przekazać swojego największego lotniska w ręce zagranicznego podmiotu i realizują projekt w formule Build-Operate-Transfer (BOT).