×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Czerwiec pod znakiem nowych maszyn w pięciu rosyjskich liniach


W czerwcu br. swoje floty o nowe samoloty powiększyło pięć rosyjskich linii lotniczych. Ciekawostką jest, że większość z nich wybrała maszyny produkcji Boeinga, choć globalne uziemienie 737 MAX spowodowało na świecie tendencję do odraczania odbiorów amerykańskich maszyn.


Jedynym rosyjskim przewoźnikiem, który w czerwcu zdecydował się na europejskiego Airbusa, a nie amerykańskiego Boeinga są linie S7 Airlines. Przewoźnik odebrał dwa airbusy A320neo. Samoloty te napędzane są silnikami Pratt & Whitney PW1100G i wyposażone w dwuklasowe kabiny z ośmioma fotelami w klasie biznes i 156 miejscami w ekonomicznej. Nowe maszyny to kamień milowy w rozwoju firmy. Liczebność floty zwiększyła się do 100 samolotów.


Z kolei Smartavia (nowa marka Nordavia Airlines) odebrała w tym miesiącu trzy samoloty. Regionalny przewoźnik z siedzibą w Archangielsku wynajął dwa egzemplarze boeinga 737-800 od GECAS, a jego trzeci najnowszy samolot to również 737-800 z 2003 roku oferujący 189 miejsc pasażerskich w konfiguracji pojedynczej klasy ekonomicznej, który był wcześniej użytkowany przez Yakutia Airlines. Z floty 13 samolotów Smartavii, cztery to boeingi 737-800. Linia lotnicza zamierza zwiększyć liczbę modeli New Generation do siedmiu jeszcze przed końcem tego roku.

Również w czerwcu i również boeing 737-800 dołączył do floty czarterowej linii Royal Flight, która wyleasingowała maszynę od AerCap. Ponadto przewoźnik rozpoczął operacje na nowym typie samolotu - boeingu 777. Łącznie flota Royal Flight liczy już 14 maszyn.

Niskokosztowy przewoźnik Pobeda, zależny od Aeroflotu odebrał swój trzydziesty samolot - jest nim boeing 737-800 o numerze rejestracyjnym VP-BQZ, leasingowany jest od Sberbank Leasing. Fabrycznie nowy samolot z kabiną o konfiguracji jednoklasowej dotarł na moskiewskie lotnisko Wnukowo pod koniec czerwca.


Linie Yakutia Airlines, które koncentrują swoją działalność na oferowaniu tras na Syberii i w rosyjskim regionie Dalekiego Wschodu, dołączyły do floty drugiego boeinga 737-700 o rejestracji VP-BIO. Maszyna trafiła do przewoźnika 31 maja, a operacje rozpoczęła w czerwcu. Z powodu trwającej przebudowy pasa startowego lotniska w Jakucku, jedynym typem samolotu średniego zasięgu, jaki może obecnie z niego operować jest właśnie boeing 737-700. Aktualnie flota Yakutii liczy 15 maszyn.

Dla kontrastu z działaniami mniejszych linii, rosyjski przewoźnik flagowy Aeroflot nie rozszerzył w czerwcu floty o żadną nową maszynę. Podczas ostatniego dorocznego spotkania akcjonariuszy dyrektor generalny linii Vitaliy Saveliev skarżył się, że nadmierna podaż na rosyjskim rynku powoduje konieczność obniżania cen.

Niestety, rosyjski rynek podróży lotniczych oferuje obecnie nadwyżkę miejsc pasażerskich szacowaną na 10 do 12 procent. Podczas gdy ruch rośnie, marże pozostawiają wiele do życzenia - powiedział Vitaliy Saveliev, dyrektor generalny Aeroflotu.


fot. mat. prasowegość_d2116 - Profil
gość_d2116
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie