Czerwiec pod znakiem nowych maszyn w pięciu rosyjskich liniach

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
03 lipca 2019 10:39
1 komentarz
W czerwcu br. swoje floty o nowe samoloty powiększyło pięć rosyjskich linii lotniczych. Ciekawostką jest, że większość z nich wybrała maszyny produkcji Boeinga, choć globalne uziemienie 737 MAX spowodowało na świecie tendencję do odraczania odbiorów amerykańskich maszyn.
Reklama

Jedynym rosyjskim przewoźnikiem, który w czerwcu zdecydował się na europejskiego Airbusa, a nie amerykańskiego Boeinga są linie S7 Airlines. Przewoźnik odebrał dwa airbusy A320neo. Samoloty te napędzane są silnikami Pratt & Whitney PW1100G i wyposażone w dwuklasowe kabiny z ośmioma fotelami w klasie biznes i 156 miejscami w ekonomicznej. Nowe maszyny to kamień milowy w rozwoju firmy. Liczebność floty zwiększyła się do 100 samolotów.


Z kolei Smartavia (nowa marka Nordavia Airlines) odebrała w tym miesiącu trzy samoloty. Regionalny przewoźnik z siedzibą w Archangielsku wynajął dwa egzemplarze boeinga 737-800 od GECAS, a jego trzeci najnowszy samolot to również 737-800 z 2003 roku oferujący 189 miejsc pasażerskich w konfiguracji pojedynczej klasy ekonomicznej, który był wcześniej użytkowany przez Yakutia Airlines. Z floty 13 samolotów Smartavii, cztery to boeingi 737-800. Linia lotnicza zamierza zwiększyć liczbę modeli New Generation do siedmiu jeszcze przed końcem tego roku.

Również w czerwcu i również boeing 737-800 dołączył do floty czarterowej linii Royal Flight, która wyleasingowała maszynę od AerCap. Ponadto przewoźnik rozpoczął operacje na nowym typie samolotu - boeingu 777. Łącznie flota Royal Flight liczy już 14 maszyn.

Niskokosztowy przewoźnik Pobeda, zależny od Aeroflotu odebrał swój trzydziesty samolot - jest nim boeing 737-800 o numerze rejestracyjnym VP-BQZ, leasingowany jest od Sberbank Leasing. Fabrycznie nowy samolot z kabiną o konfiguracji jednoklasowej dotarł na moskiewskie lotnisko Wnukowo pod koniec czerwca.


Linie Yakutia Airlines, które koncentrują swoją działalność na oferowaniu tras na Syberii i w rosyjskim regionie Dalekiego Wschodu, dołączyły do floty drugiego boeinga 737-700 o rejestracji VP-BIO. Maszyna trafiła do przewoźnika 31 maja, a operacje rozpoczęła w czerwcu. Z powodu trwającej przebudowy pasa startowego lotniska w Jakucku, jedynym typem samolotu średniego zasięgu, jaki może obecnie z niego operować jest właśnie boeing 737-700. Aktualnie flota Yakutii liczy 15 maszyn.

Dla kontrastu z działaniami mniejszych linii, rosyjski przewoźnik flagowy Aeroflot nie rozszerzył w czerwcu floty o żadną nową maszynę. Podczas ostatniego dorocznego spotkania akcjonariuszy dyrektor generalny linii Vitaliy Saveliev skarżył się, że nadmierna podaż na rosyjskim rynku powoduje konieczność obniżania cen.

- Niestety, rosyjski rynek podróży lotniczych oferuje obecnie nadwyżkę miejsc pasażerskich szacowaną na 10 do 12 procent. Podczas gdy ruch rośnie, marże pozostawiają wiele do życzenia - powiedział Vitaliy Saveliev, dyrektor generalny Aeroflotu.


fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_32d49 2019-07-03 14:08   
gość_32d49 - Profil gość_32d49
Albo coś przeoczyłem, albo wśród nowo pozyskanych maszyn nie ma ani jednego suchoja
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama