×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair uruchomi nową linię na Malcie


Ryanair ma otworzyć maltańską spółkę zależną, która rozpocznie eksploatację sześciu samolotów pod marką Malta Air - podaje lokalna gazeta "MaltaToday".


Spółka córka będzie miała siedzibę główną na Malcie, a w jej skład wejdzie również pełnoprawny dział inżynieryjny. Malta Air ma również funkcjonować w modelu niskokosztowym. Źródła branżowe podają, że przeprowadzka Ryanair była "nieuchronna", a firma zamierzała zwiększyć liczbę samolotów obsługiwanych przez Malta Air do dwunastu w ciągu najbliższych kilku lat. Ryanair prowadzi także rozmowy z Malta Industrial Parks w celu znalezienia odpowiedniej lokalizacji dla hangaru na obszarze lotniska. 

Obecnie niskokosztowy przewoźnik dysponuje sześcioma samolotami na Malcie, które obsługują ponad 60 tras. Maszyny te zostaną przeniesione do nowej spółki zależnej i otrzymają nowe malowanie. W wyniku przeprowadzki Ryanair przeniesie na Maltę 300 członków załogi. Pracownicy ci będą płacić podatki na Malcie, która stanie się ich domem w nadchodzących latach. 

Decyzja o otwarciu spółki zależnej z siedzibą na Malcie wpisuje się w strategię Ryanair polegającą na prowadzeniu spółek zależnych w różnych jurysdykcjach. Przedsiębiorstwo zrobiło to także w ubiegłym roku w Polsce, gdzie Buzz działa na podstawie certyfikatu polskiego przewoźnika lotniczego, a w tym roku w Austrii, gdzie Ryanair kupił taniego przewoźnika Laudamotion.


Źródła podają, że rozmowy pomiędzy ministrem turystyki Konradem Mizzi i Ryanair rozpoczęły się około października ubiegłego roku. Ryanair początkowo wyraził zainteresowanie Air Malta, ale rząd odrzucił ten pomysł, proponując, aby irlandzka firma otworzyła filię działającą na maltańskim certyfikacie przewoźnika lotniczego. W marcu ubiegłego roku przewoźnik założył na Malcie spółkę MAAT Ltd, aby rozpocząć proces uzyskiwania certyfikatu AOC. 

Wyszukiwanie w rejestrze firm pokazuje, że MAAT jest spółką zależną Malta Air Travel Ltd, firmy rządowej założonej w zeszłym roku w celu zakupu lukratywnych slotów na start lub lądowanie na maltańskim lotnisku. Maltańskie Ministerstwo Turystyki zaproponowało Ryanairowi, aby uzyskał certyfikat AOC za pośrednictwem celowo utworzonej firmy, która po zakończeniu procesu zostanie przeniesiona do nowego lowcosta. 

Rząd maltański będzie posiadał jeden preferencyjny udział w nowej spółce zależnej, udział ten będzie chronił markę Malta Air i zapewni, że zawsze będzie związana z maltańskim AOC. Malta Air będzie obsługiwać trasy obsługiwane obecnie przez Ryanair, a w przyszłości także i nowe połączenia. Obserwatorzy z branży lotniczej zauważyli, że jest mało prawdopodobne, aby miało to negatywny wpływ na Air Malta. 


W przeciwieństwie do Ryanair, narodowe linie Malty obsługują główne lotniska w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także oferują usługi klasy biznesowej, przewóz cargo i planują rozszerzenie swoją siatki połączeń do Ghany i Bombaju w Indiach. Oferta ta odróżnia Air Malta od Ryanair i innych przewoźników lowcostowych. 

Umowa z Ryanair obejmuje również przeniesienie około 60 samolotów, które przedsiębiorstwo eksploatuje w Niemczech i we Włoszech, do maltańskiego rejestru statków powietrznych. Nie ma to nic wspólnego z Malta Air, ale oczekuje się, że poprawi pozycję rozwijającego się maltańskiego rejestru statków powietrznych. 

W oświadczeniu wygłoszonym w niedzielę (10.06) r maltański minister turystyki, Konrad Mizzi potwierdził, że rozmowy z Ryanair na temat utworzenia i rozwoju maltańskich linii lotniczych są na zaawansowanym etapie.

- Po zawarciu tego partnerstwa, które stanowi część naszej wizji przekształcenia Malty w centrum lotnicze w sercu Morza Śródziemnego. Prowadziliśmy trudne, skoncentrowane na biznesie negocjacje, pracujemy nad zapewnieniem fantastycznej transakcji dla Malty. Co równie ważne, zbudowaliśmy więź zaufania ze znaną na całym świecie firmą i pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci na biznes i otwarci na świat - powiedział Mizzi w oświadczeniu prasowym. 

Mizzi podkreślił również, że rząd będzie nadal inwestował w Air Malta, która rozwija i skupia się na innym modelu biznesowym i ofercie rynkowej.

fot. mat. prasowe
gość_a9027 - Profil
gość_a9027
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie