Robot pomoże trafić do gate'u we Frankfurcie

9 kwietnia 2019 10:31
1 komentarz
Fraport zarządzający lotniskiem we Frankfurcie rozpoczął mające potrwać sześć tygodni testy robotycznego asystenta, który dzięki sztucznej inteligencji pomoże trafić do gate'u, sklepu, restauracji czy toalety, a nawet podpowie jak skorzystać z lotniskowego Wi-Fi.
Reklama
Fraport poinformował o rozpoczęciu testów robota-asystenta wczoraj (08.04). Urządzenie, które zamknięte jest w obudowie przypominającej ludzką głowę wita pasażerów frankfurckiego lotniska słowami "Nazywam się FRAnny. Jak mogę Ci pomóc?" Według zapewnień zarządcy lotniska FRAnny posiada rozległą wiedzę na temat portu lotniczego we Frankfurcie i będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie związane z nim pytania.

Robotyczny asystent został stworzony przy współpracy Fraport i DB Systel, czyli podmiotu, który zapewnia usługi informatyczne dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Założenie projektu jest takie, że podróżni w miejscach takich jak dworce czy lotniska często potrzebują pomocy w odnalezieniu interesujących ich miejsc. Właśnie w takich przypadkach elektroniczni asystenci są w stanie rozszerzyć ofertę usług wsparcia świadczonych przez ludzi, odpowiadać na często pojawiające się pytania i tym samym podnieść standard obsługi. Dzięki sześciotygodniowym testom na lotnisku we Frankfurcie twórcy FRAnny mają nadzieję poznać wady i zalety zaproponowanego przez nich rozwiązania i wyciągnąć potem wnioski służące do poprawy oferowanych przez asystenta funkcjonalności, tak aby jak najlepiej sprawdzał się w codziennych sytuacjach.


Elektroniczny mózg FRAnny bazuje na sztucznej inteligencji i udostępnianym z chmury danych interfejsie głosowym, który może być używany nie tylko w postaci takiego asystenta jak we Frankfurcie, ale też na przykład w innych robotach czy czatbotach (choćby na stronach internetowych). Usługa ta została opracowana przez ekspertów z DB Systel. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania oraz dostępowi do lotniskowego centrum informacyjnego FRAnny zrozumie i odpowie na pytania dotyczące portu, oferowanych w nim usług, przebiegu podróży i nie tylko. Ponadto asystent radzi sobie w zwykłych pogawędkach i jest prawdziwym poliglotą - porozumiewa się po niemiecku, angielsku i w siedmiu innych językach.


Współpraca Fraport i Deutsche Bahn w rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji w usługach głosowych dla podróżnych rozpoczęła się w 2017 roku, a pierwsze testy miały miejsce również we Frankfurcie wiosną ubiegłego roku. Po czterech tygodniach prób i niemal 4,5 tys. interakcji pasażerów z asystentem, aż 75 proc. z nich oceniło to doświadczenie pozytywnie. W oparciu o opinie uzyskane od osób, które miały okazję rok temu testować działanie robota-asystenta, twórcy FRAnny mogli poprawić oferowany interfejs i działanie sztucznej inteligencji. Rozpoczęte od wczoraj testy to kolejny krok w kierunku jak najlepszego poziomu zautomatyzowanych usług, które będą do dyspozycji podróżnych w przyszłości. Fraport podkreśla nimi też swoje zaangażowanie w rozwój sztucznej inteligencji i automatyki.

W czerwcu tego roku bliźniacze rozwiązanie będzie testowane w Berlinie, na głównym dworcu kolejowym, który dziennie obsługuje około 300 tys. podróżnych. Tak jak w lotnictwie pracuje na razie FRAnny, tak na kolei do pomocy pasażerom posłuży asystent o nazwie SEMMI.

fot. Fraport, mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_03df9 2019-04-09 23:46   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
Żeby tylko wskazówki robota nie wyprowadzały czasem pasażerów na manowce. Nawigacja GPS niby na ogół dobrze prowadzi, ale jak ktoś ma szczęście to potrafi go dostarczyć w sam środek lasu. Ciekawe kto wtedy będzie bulil za no-show. :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy