×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Robot pomoże trafić do gate'u we Frankfurcie


Fraport zarządzający lotniskiem we Frankfurcie rozpoczął mające potrwać sześć tygodni testy robotycznego asystenta, który dzięki sztucznej inteligencji pomoże trafić do gate'u, sklepu, restauracji czy toalety, a nawet podpowie jak skorzystać z lotniskowego Wi-Fi.


Fraport poinformował o rozpoczęciu testów robota-asystenta wczoraj (08.04). Urządzenie, które zamknięte jest w obudowie przypominającej ludzką głowę wita pasażerów frankfurckiego lotniska słowami "Nazywam się FRAnny. Jak mogę Ci pomóc?" Według zapewnień zarządcy lotniska FRAnny posiada rozległą wiedzę na temat portu lotniczego we Frankfurcie i będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie związane z nim pytania.

Robotyczny asystent został stworzony przy współpracy Fraport i DB Systel, czyli podmiotu, który zapewnia usługi informatyczne dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Założenie projektu jest takie, że podróżni w miejscach takich jak dworce czy lotniska często potrzebują pomocy w odnalezieniu interesujących ich miejsc. Właśnie w takich przypadkach elektroniczni asystenci są w stanie rozszerzyć ofertę usług wsparcia świadczonych przez ludzi, odpowiadać na często pojawiające się pytania i tym samym podnieść standard obsługi. Dzięki sześciotygodniowym testom na lotnisku we Frankfurcie twórcy FRAnny mają nadzieję poznać wady i zalety zaproponowanego przez nich rozwiązania i wyciągnąć potem wnioski służące do poprawy oferowanych przez asystenta funkcjonalności, tak aby jak najlepiej sprawdzał się w codziennych sytuacjach.


Elektroniczny mózg FRAnny bazuje na sztucznej inteligencji i udostępnianym z chmury danych interfejsie głosowym, który może być używany nie tylko w postaci takiego asystenta jak we Frankfurcie, ale też na przykład w innych robotach czy czatbotach (choćby na stronach internetowych). Usługa ta została opracowana przez ekspertów z DB Systel. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania oraz dostępowi do lotniskowego centrum informacyjnego FRAnny zrozumie i odpowie na pytania dotyczące portu, oferowanych w nim usług, przebiegu podróży i nie tylko. Ponadto asystent radzi sobie w zwykłych pogawędkach i jest prawdziwym poliglotą - porozumiewa się po niemiecku, angielsku i w siedmiu innych językach.


Współpraca Fraport i Deutsche Bahn w rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji w usługach głosowych dla podróżnych rozpoczęła się w 2017 roku, a pierwsze testy miały miejsce również we Frankfurcie wiosną ubiegłego roku. Po czterech tygodniach prób i niemal 4,5 tys. interakcji pasażerów z asystentem, aż 75 proc. z nich oceniło to doświadczenie pozytywnie. W oparciu o opinie uzyskane od osób, które miały okazję rok temu testować działanie robota-asystenta, twórcy FRAnny mogli poprawić oferowany interfejs i działanie sztucznej inteligencji. Rozpoczęte od wczoraj testy to kolejny krok w kierunku jak najlepszego poziomu zautomatyzowanych usług, które będą do dyspozycji podróżnych w przyszłości. Fraport podkreśla nimi też swoje zaangażowanie w rozwój sztucznej inteligencji i automatyki.

W czerwcu tego roku bliźniacze rozwiązanie będzie testowane w Berlinie, na głównym dworcu kolejowym, który dziennie obsługuje około 300 tys. podróżnych. Tak jak w lotnictwie pracuje na razie FRAnny, tak na kolei do pomocy pasażerom posłuży asystent o nazwie SEMMI.

fot. Fraport, mat. prasowegość_a44c4 - Profil
gość_a44c4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie