×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Otwarto nowe lotnisko na południu Izraela


Wczoraj (21.01) odbyło się otwarcie portu lotniczego Ramon w pobliżu Ejlat. Usprawni on podróż na południowe krańce Izraela.


Ramon International Airport znajduje się w południowej części Izraela. Zlokalizowany jest w Dolinie Timna w południowej części Pustyni Nagew. Znajduje się on 18 km od od miasta Ejlat, najważniejszego ośrodka turystycznego w północnej części Morza Czerwonego. Będzie to pierwszy cywilny port lotniczy wybudowany w tym kraju od czasu jego powstania w 1948 roku.

Nowe lotnisko ma zastąpić dwa porty lotnicze w Ejlat: Ejlat City Airport przyjmujący samoloty w ruchu krajowym z Tel Awiwu i Hajfy oraz Ovda Airport, który obsługuje zimowe loty czarterowe i tanie loty z Europy i Rosji. Jego zadaniem będzie zapewnienie dogodnej międzynarodowej i krajowej komunikacji dla południowego Izraela i wybrzeży Morza Czerwonego. Przejmie ono z obu lotnisk zarówno krajowe połączenia lotnicze oraz międzynarodowe połączenia czarterowe i tanie loty. Korzystać z niego będą tacy przewoźnicy jak: Israir, Arkia Israel Airlines, WizzAir, Ryanair, Lufthansa, Air Europa, Transavia, Ural Airlines, Edelweiss i Finnair. Ramon będzie również pełnić rolę zapasowego portu lotniczego dla głównego izraelskiego lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie.


Tutejszy terminal w początkowym okresie będzie miał możliwość odprawiania 2 milionów pasażerów rocznie. Po dalszej rozbudowie lotniska jego przepustowość ma zwiększyć się do 4,2 mln pasażerów w 2030 r. Lotnisko Ramona będzie dysponować miejscami postojowymi z rękawami dla 9 dużych szerokokadłubowych samolotów latających z Europy, 4 miejscami dla samolotów turbośmigłowych obsługujących loty krajowe oraz 16 miejscami dla mniejszych samolotów. Pas startowy będzie miał 3600 m długości i umożliwi przyjmowanie samolotów szerokokadłubowych. Położenie portu lotniczego w odległości zaledwie 18 km od miasta Ejlat sprawi, że będzie można do niego dotrzeć autostradą w przeciągu ok. 10 minut. Komunikacja z miastem będzie również obsługiwana przez połączenie kolejowe.

Usunięcie lotniska z centrum miasta uznano za konieczne dla dalszego rozwoju Ejlat. Jego likwidacja uwolni 760 000 m2 powierzchni co umożliwi między innymi budowę dodatkowych hoteli w pobliżu linii brzegowej. Przyczyni się to także do redukcji poziomu hałasu w mieście. Nowe lotnisko nosić będzie imię pierwszego izraelskiego astronauty Ilana Ramona, który zginął w katastrofie promu kosmicznego Columbia, oraz jego syna Assafa Ramona, który również tragicznie zginął sześć lat później, kiedy jego myśliwiec F-16 rozbił się.

Projekt budowy portu lotniczego Ramon został zatwierdzony w 2010 r. W 2013 r. wmurowano kamień węgielny i rozpoczęto budowę lotniska. Miało ono zostać oddane do użytku w 2018 r. lecz termin jego uruchomienia był przekładany.

Jerzy Niemociński


Redakcjagość_69048 - Profil
gość_69048
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie