×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG: prawie 113 mln pasażerów w 2018 r.


Przewoźnicy skupieni w międzynarodowej korporacji International Airlines Group przewieźli łącznie w 2018 r. 112,920 mln pasażerów. Stanowi to wzrost o 7,7 proc. względem poprzedniego roku.IAG skupia takich przewoźników jak założycielskie British Airways i Iberię oraz m. in. Aer Lingus czy Vueling. Ponad połowa pasażerów w 2018 r. została przewieziona na trasach europejskich, a kolejna jedna czwarta na połączeniach krajowych w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii i Włoszech.


Spośród przewoźników najszybciej rosła Iberia, która zanotowała największy wzrost pasażerokilometrów na poziomie 11,7 proc. - wraz ze swoją niskokosztową marką Level. Aer Lingus i Vueling także rozwijały się dynamicznie (średnio 9 proc. wzrostu), podczas gdy British Airways nieco wolniej - na poziomie 3,3 proc. 

British Airways miały trudny rok z powodu dwóch serii ataków hakerskich, które doprowadziły do ​​kradzieży danych osobowych pasażerów. W grudniu przewoźnik ogłosił wznowienie lotów do Pakistanu od czerwca 2019 r. z trzema połączeniami tygodniowo. Firma zrezygnowała za to z lotów do Iranu we wrześniu 2018 r. twierdząc, że nie są już one wystarczająco dochodowe.

W grudniu z usług przewoźników należących do IAG-u skorzystało 8,29 mln (+8,1 proc.). Oferowanie (ASK) w ramach całej grupy wzrosło o 9,4 proc., a ruch (RPK) o 8,8 proc. Uśrednione wypełnienie samolotów wyniosło z kolei 80,4 proc. (-0,4 pkt proc.). 

We wszystkich segmentach połączeń rozpatrywanych z punktu widzenia geograficznego odnotowano wzrosty. Największe odnotowano do Ameryki Łacińskiej i na Karaiby (+21,3 proc., 501 tys.). Dalej znalazły się trasy do Ameryki Północnej i w rejon Azji-Pacyfiku (po +8,2 proc., po odpowiednio 923 tys. i 185 tys. odprawionych). Liczba pasażerów na rejsach europejskich wzrosła o 7,7 proc. (4,16 mln), a na krajowych o 7,4 proc. (7,4 proc.). Skromniej rozwijały się połączenia na Bliski Wschód, do Afryki i Azji Południowej (+3,7 proc., 538 tys.).

Rozbijając wyniki na poszczególne linie okazuje się, że najlepszy grudzień odnotowano w Iberii. Wzrosły zarówno oferowanie (+14,4 proc.), ruch (+14,7 proc.) jak i średnie wypełnienie pokładów (+0,4 pkt proc., 83,3 proc.). Niezłe zwyżki dwóch pierwszy wskaźników wykazano także w Aer Lingus (odpowiednio o 15,7 i 11,6 proc.), chociaż o 2,7 pkt proc. zmniejszył się load factor, który był najniższy z całej grupy (73,3 proc.). Najsłabiej w omawianym miesiącu wypadły British Airways, których oferta wzrosła o 4,2 proc., ruch o 3,6 proc., a zajętość foteli spadła o 0,5 pkt proc. do poziomu 80,4 proc.

fot.: airbusgość_4632d - Profil
gość_4632d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie