Praga chce wprowadzić kontrole amerykańskich urzędników imigracyjnych

5 listopada 2018 09:15
7 komentarzy
Przedstawiciele praskiego Lotniska Hawla chcą, by obowiązkowa kontrola amerykańskich urzędników imigracyjnych była przeprowadzana jeszcze przed wejściem na pokład samolotu w Pradze.
Reklama
Podobne rozwiązania, zwane Preclearance, są już stosowane m.in. w Dublinie oraz Shannon. Dzięki obecnym tam pracownikom amerykańskiej straży granicznej, pasażerowie mają możliwość przejścia przez niezbędną kontrolę jeszcze przed wylotem, a po przylocie do USA mogą kierować się bezpośrednio po odbiór bagażu, unikając stania w długich kolejkach.

- Port Lotniczy Praga analizuje warunki, w których w przyszłości mógłby być prowadzony tak zwany proces Preclearance - powiedział Roman Pacvoň, rzecznik Lotniska Wacława Havla.


Obecnie system ten funkcjonuje w około dziesięciu europejskich portach lotniczych. Dalsze jego rozpowszechnianie jest jednak bardzo powolnym procesem, a podjęcie wielu kroków jest całkowicie zależne od władz USA. Przedstawicie praskiego portu chcą spełnić jednak wszystkie wymagania i mają nadzieję, że zostaną kolejnym z europejskich portów, na którym takie rozwiązanie zostanie wdrożone.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kemot97 2018-11-05 16:05   
kemot97 - Profil kemot97
Praga moze chciec, ale Amerykanie niekoniecznie tez chca. Utrzymanie amerykanskich urzednikow i stanowisk kosztuje, wiec dla kilku samolotow nie bedzie im sie oplacalo. Po drugie regulacje amerykanskie w tej sprawie sa dosc skomplikowane, wiec raczej odpuszcza sobie temat.

Od 2015 roku mowi sie o US pre-clearance na Heathrow (kiedy to wraz z lotniskiem w Manchester zostali wybrani na liste 10 lotnisk europejskich, gdzie ta opcja ma byc wdrozona). I na tym sprawa ucichla. Teraz mowia ze byc moze w 2021 to bedzie dzialac. Wiec jesli Heathrow (z dziesiatkami lotow do USA dziennie) nie moze sie z tym uporac to tym bardziej Praga nic nie zdziala.
spotter10 2018-11-05 13:29   
spotter10 - Profil spotter10
Bodajże w listopadzie będzie informacja czy nam się w tym roku udało, czy jeszcze nie. Jeżeli jednak się nie udało, to jeżeli wszyscy Ci, co uczestniczyli w kampanii na rzecz ich zniesienia będą działać dalej, przez kolejny rok, to już za rok powinien być koniec wiz.
gość_d89b7 2018-11-05 12:29   
gość_d89b7 - Profil gość_d89b7
gość_08417: to zależy od poziomu odmów wydania wizy od listopada 2017 do zeszłego miesiąca. Z tego co czytałem, to ten wynik ma zostać ogłoszony w tym miesiącu. Musi być poniżej 3%.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy