×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Samoloty Ryanaira prawie zderzyły się nad Hiszpanią


W ostatni czwartek (25.10) europejskie media obiegła informacja o niebezpiecznym incydencie, który miał miejsce w hiszpańskiej przestrzeni powietrznej. Doszło do niego na początku miesiąca.2 października br. lot FR1192 z Sewilli w Hiszpanii do Tuluzy we Francji oraz lot krajowy FR724 z Santiago de Compostela do Palma de Mallorca zostały skierowane przez kontrolera ruchu lotniczego na tę samą wysokość wynosząca ponad 10 km.

Nieopodal miasta Pampeluna, gdzie ścieżki lotów się przecinały, w obu boeingach 737-800 włączył się system TCAS (ang. Traffic Alert and Collision Avoidance System) zapobiegający zderzeniom statków powietrznych podczas lotu. Zgodnie ze wskazaniami systemu, jedna z maszyn zwiększyła wysokość lotu o 500 stóp (150 m), a druga zeszła odpowiednio niżej - po tym loty zostały bezpieczenie kontynuowane.


O niebezpiecznej sytuacji poinformowała hiszpańska Komisja Badania Wypadków w Lotnictwie Cywilnym (CIAIAC), według której dystans pomiędzy samolotami zmniejszył się do 400 stóp (122 m) pionowo oraz 4 km poziomo. Komisja rozpoczęła śledztwo mające wyjaśnić przyczyny zajścia.

To zdarzenie dowodzi ogromnej przydatności systemu TCAS, który jest instalowany na pokładach większości obecnie latających samolotów zabierających na pokład więcej niż 19 osób albo mających przynajmniej 5700 kg maksymalnej masy startowej. W Europie oraz Stanach Zjednoczonych system jest wyposażeniem obowiązkowym.gość_9b3c2 - Profil
gość_9b3c2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie