Tunisair: Restrukturyzacja dotknie 1,2 tys. pracowników

27 sierpnia 2018 13:19
Po wielu latach zmagań z przerostem zatrudnienia tunezyjskie linie lotnicze Tunisair ogłosiły, że zamierzają zwolnić 15 proc. pracowników.
Reklama
Pod koniec zeszłego tygodnia prezes zarządu Tunisair, Elyès Mnakbi, stwierdził, że zatrudnienie w firmie jest zbyt duże w porównaniu do jej wielkości. Narodowy przewoźnik Tunezji dysponuje niespełna 30 samolotami a zatrudnia aż 8 tys. pracowników. - Spółka boryka się z trudnościami finansowymi ze względu na dużą liczbę pracowników i związane z nią koszty wynagrodzeń - powiedział Mnakbi.

Zarząd Tunisair zaproponował zwolnienie 1,2 tys. pracowników, co stanowi 15 proc. całej załogi. Tak drastyczne decyzje mają pozwolić przewoźnikowi na zmniejszenie obciążenia finansowego i wyjście na prostą. Według prezesa Mnakbi w linii lotniczej na jeden samolot nie powinno przypadać więcej niż 80 pracowników a w Tunisair ten wskaźnik wynosi wielokrotnie więcej. Decyzja o zwolnieniach musi zostać jeszcze zaakceptowana przez właściciela linii, czyli rząd w Tunisie.


Konsekwencjami obecnych trudności finansowych Tunisair są opóźnienia i uziemienie samolotów oczekujących na przeglądy i części zamienne. Te kłopoty spowodowały, że flota przewoźnika zdolna do wykonywania operacji lotniczych zmalała z 29 do 24 maszyn. Jednocześnie prawdopodobnie już w tym roku, zgodnie z umową podpisaną z Unią Europejską, tunezyjskie lotniska zostaną otwarte na konkurencję przewoźników wspólnotowych. Jedynym wyjątkiem będzie port lotniczy w Tunisie, do którego dostęp będzie ograniczony przez pięcioletni okres przejściowy.

Właśnie, aby sprostać tym zmieniającym się warunkom rynkowym Mnakabi ogłosił program reform. Restrukturyzacja ma zamknąć się kwotą ok. 313 milionów euro. W 2019 r. Tunisair planuje też wydzierżawienie 6 samolotów, w celu uruchomienia dwóch nowych połączeń do Sudanu i Kamerunu.

Tunezyjskie linie lotnicze powstały 21 października 1948 r., a więc w bieżącym roku obchodzą swoje 70 urodziny. Tunisair obsługuje trasy do 28 państw i 44 portów lotniczych. Główne destynacje tunezyjskiego przewoźnika leżą w Europie, jednak coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać kierunki afrykańskie. Na flotę Tunisair składają się 22 airbusy (A319, A320 i A330) oraz 7 boeingów B737. W 2017 r. linia przewiozła 3,5 miliona pasażerów.

Fot. Tunisair

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy