Wizz Air zmienia zasady przewozu bagażu podręcznego

24 sierpnia 2018 12:44
5 komentarzy
Niedawno uaktualnione ogólne warunki przewozu Wizz Air wprowadzają nowe zasady obsługiwania bagażu podręcznego.
Reklama
13 sierpnia br. Wizz Air opublikował nowe ogólne warunki przewozu i zmienił sposób przyjmowania na pokład bagażu podręcznego. Do tej pory wszyscy pasażerowie mogli wnosić bezpłatnie na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm.

Po wprowadzonej zmianie taką możliwość zachowali tylko pasażerowie z wykupioną usługą WIZZ Priority. Pozostali pasażerowie, jeśli ich bagaż podręczny będzie przekraczał wymiary 40 x 30 x 18 cm, będą musieli nadać go przy stanowisku odprawy i odebrać przy taśmie bagażowej w porcie docelowym. Przewóz tak odprawionego bagażu odbywa się bezpłatnie. Jeśli bagaż jest mniejszy od powyższych wymiarów to można wnieść go do samolotu i umieścić pod siedzeniem.

Te nowe przepisy nie będą miały zastosowania do tzw. małych przedmiotów osobistych. Do tej kategorii Wizz Air zalicza: płaszcze, koce, telefony komórkowe, prasę i książki, jedzenie i foteliki dla niemowląt, przedmioty zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa oraz kule dla osób niepełnosprawnych.


Co prawda praktyka bezpłatnego nadawania bagażu podręcznego była realizowana przez Wizz Air już wcześniej, ale jej stosowanie było uzależnione od sytuacji na danym rejsie. Teraz nowe przepisy mówią wprost o takiej konieczności i nie pozostawiają pola do interpretacji.

Nowe regulacje Wizz Air mają zapewne na celu usprawnienie procesu odprawy i przyspieszenie załadunku samolotów. Jest to podobne rozwiązanie do tego, jakie wcześniej wprowadził Ryanair. Trzeba przyznać, że metoda „węgierska” jest bardziej przemyślana, bo pasażer oddaje swój bagaż do luku bagażowego przy stanowisku odpraw, a nie jak u irlandzkiego konkurenta, stojąc w kolejce do wejścia na pokład.

Jak widać Wizz Air podąża z pewnym opóźnieniem za Irlandczykami, którzy zapowiedzieli właśnie wdrożenie nowych zasady bagażowych począwszy od listopada br. Za większy bagaż podręczny w Ryanair trzeba będzie zapłacić 8 albo 10 euro. Jeśli wprowadzone opłaty nie odstraszą klientów irlandzkiej linii, to jest bardzo prawdopodobne, że węgierski przewoźnik w niedalekiej przyszłości przyjmie podobne rozwiązania.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3e17c 2018-08-30 20:46   
gość_3e17c - Profil gość_3e17c
świetna wiadomość, nareszcie będę mógł wozić dobre piwko miodowe z polski :D
gość_4d27f 2018-08-29 15:03   
gość_4d27f - Profil gość_4d27f
leciałem na trasie Porto - Wrocław 28 sierpnia. Walizka mała została nadana przy check - in, przywiozłem wino, piwko - normalnie musiałbym kupić na lotnisku i zapłacić drożej a tak kupiłem taniej na mieście i nadałem w podręcznym. Dodatkowo można na lotnisku zrobić zakupy w strefie wolnocłowej i wnieść bez problemów do samolotu, wcześniej kazali chować do bagażu podręcznego, dlatego stwierdzam, że są też plusy nowej polityki bagażowej.
gość_c4c10 2018-08-25 19:55   
gość_c4c10 - Profil gość_c4c10
@gość_98402 Dzisiaj był totalny paraliż lotniska w Budapeszcie właśnie przez te nowe przepisy Wizzair. Wielu ludzi nie poleciało bo kolejki przy odprawie były gigantyczne. Mam nadzieję, że Wizzair dostanie za ten wybryk mnóstwo pozwów sądowych.
@gość_108d6 Prawo nie działa wstecz, i dotyczy to też prawa węgierskiego. Wizzair złamał prawo. Wizzair, tak samo jak Ryanair, pogrywają sobie z pasażerami jak chcą bo wiedzą, że wielu się po prostu zastosuje do ich reguł bez mrugnięcia okiem. Tutaj mogą pomóc tylko masowe pozwy do sądu o odszkodowanie za nielegalną zmianę umowy kupna-sprzedaży po fakcie sprzedaży.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy