×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prawie co czwarty samolot Air India uziemiony


W ubiegłym tygodniu Indyjskie Stowarzyszenie Pilotów Komercyjnych (Indian Commercial Pilots Association - ICPA) opublikowało list otwarty, w którym stwierdza, że prawie co czwarty samolot Air India jest uziemiony z powodu braku części zamiennych.


"Prawie 23 proc. floty Air India jest na ziemi z powodu braku części zamiennych. Dodatkowo, codziennie znaczna liczba lotów jest odwoływana lub zmienia się ich rozkład. Zdarzają się także zamiany samolotów, których następstwem są dokonywane w ostatniej chwili zmiany typu maszyn, powodujące, że wykorzystanie samolotów oraz zarządzanie transportem są dalekie od optymalnych. Wszystkie te procesy mają poważny wpływ na podstawy operacji Air India" - czytamy w oświadczeniu.

Piloci wyliczają, że w hangarach stoją bezczynnie zaparkowane samoloty o wartości 3,6 mld dolarów. Władze Air India zdystansowały się od doniesień pilotów i określiły uziemienia jako normalną procedurę w branży. 

"Jest to dość powszechne, że każde linie lotnicze uziemiają część ze swoich samolotów, tak by dział techniczny mógł przeprowadzić rutynowe przeglądy oraz prace okresowe, dzięki którym samoloty spełniają ustalone standardy” - napisał przewoźnik. 

Piloci Air India wyliczają, że uziemionych jest pięć spośród 15 szerokokadłubowych boeingów 777, jak również cztery boeingi 787. Z kolei w operacjach krajowych oraz regionalnych odczuwalny jest brak ośmiu airbusów z rodziny A320, które obecnie znajdują się w hangarach przewoźnika. 

"Spośród 20 airbusów A321 operowanych przez Air India, obecnie tylko 12 jest dostępnych do codziennych operacji. 40 proc. floty airbusów A321 jest uziemiona w różnych miejscach z powodu braku części zamiennych. Te maszyny, w konfiguracji maksymalnej liczby miejsc, są koniem roboczym w siatce krajowej, gdzie obsługują połączenia o największej liczbie pasażerów. Dopuszczenie by tak duży procent samolotów był uziemiony jest co najmniej działaniem kryminalnym. Biorąc pod uwagę wysokie oferowanie dostępne w tym typie samolotów, każdego dnia możemy mówić o znaczącym spadku przychodów” - pisze IPCA. 


Kłopoty Air India z utrzymaniem odpowiedniej liczby samolotów w operacji, stanowy kolejny element w licznej liście trudności, z jakimi zmaga się przewoźnik. Te należące do Star Alliance linie lotnicze zadłużone są już na ponad 7 mld dolarów. Tegoroczna próba sprzedaży przez rząd udziału większościowego przewoźnika nie powiodła się z powodu brak chętnych to takiego zakupu - potencjalnych inwestorów zniechęciły oczekiwania rządu Indii, że nabywca musiałby przejąć także sporą część długów Air India. 

fot. Aero Icarus (Flickr/CC)gość_39388 - Profil
gość_39388
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie