×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ICCT: Samoloty ponaddźwiękowe będą szkodliwe dla środowiska


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapowiadane nowe samoloty ponaddźwiękowe będą miały negatywny wpływ na środowisko naturalne, ujawnia raport Międzynarodowej Rady Czystego Transportu (ICCT).


W opublikowanym w ubiegłym tygodniu dokumencie, organizacja dowodzi, że nowe samoloty nie będą w stanie spełnić norm zużycia paliwa oraz emisji zanieczyszczeń ustalonych dla normalnych, poddźwiękowych samolotów. Wszystko dlatego, że zmodyfikowane silniki, które byłyby w stanie napędzać samoloty ponaddźwiękowe, spalałyby od pięciu do siedmiu razy więcej paliwa niż obecne silniki, które napędzają samoloty komercyjne. 


Badanie ujawniło także, że samoloty ponaddźwiękowe przekraczałyby limity emisji dwutlenku azotu o 40 proc. oraz dwutlenku węgla o 70 proc. 

- Są powody by wyrażać obawy o wpływ ponownego wprowadzenia samolotów ponaddźwiękowych na środowisko. Pierwszym, skromnym krokiem byłoby dla producentów zobowiązanie się do przestrzegania obecnych norm dla nowych samolotów - powiedział Daniel Rutherford, dyrektor ds. lotnictwa w ICCT, współautor raportu. 

Problemem jest sposób projektowania silników samolotów samolotów ponaddźwiękowych, dowodzą autorzy raportu. Samoloty tego typu, by zachować własności aerodynamiczne przy prędkościach przekraczających prędkość dźwięku, zmuszone są używać niewielkie oraz głośne silniki. Silniki te stanowią odejście od tego, w jaki sposób obecne samoloty poddźwiękowe spełniają normy zużycia paliwa oraz hałasu, dzięki zastosowaniu jednostek napędowych dużych rozmiarów, wyposażonych w turbiny z łopatkami o znacznej średnicy. 


Stany Zjednoczone już teraz starają się lobbować w międzynarodowym środowisku lotniczym na rzecz wprowadzenia innych regulacji dla samolotów ponaddźwiękowych, jednak działania te napotykają na opór, w szczególności ze strony urzędów europejskich, które zaniepokojone są możliwością przekroczenia norm hałasu. 

Firmy pracujące nad ponownym wprowadzeniem na rynek samolotów ponaddźwiękowych, takie jak Boom Technology czy Boeing, chcą by pierwsze maszyny tego typu weszły do służby komercyjnej w połowie przyszłej dekady. 

fot. Chad Kainz (Flickr, CC)
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie