×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dziś strajk pilotów Ryanaira


Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią dziś (12.07) piloci Ryanaira zrzeszeni w irlandzkim związku zawodowym IALPA prowadzą 24-godzinny strajk. Konsekwencje tego protestu odczują przede wszystkim pasażerowie połączeń lotniczych pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią.


W związku ze strajkiem Ryanair został zmuszony odwołać 30 rejsów. 28 z nich dotyczy połączeń z Dublina do takich brytyjskich miast, jak Birmingham, Bristol, Glasgow, Leeds, Liverpool, Londyn, Manchester i Newcastle. Został też anulowany rejs z Belfastu do Girony w Hiszpanii.

Strajk odbywa się pomimo toczonych rozmów między zarządem a związkowcami. Brytyjskie media podają, że akcję protestacyjną podjęło 27 proc. pilotów z irlandzkiej bazy. Zgodnie z informacją otrzymaną od związków zawodowych strajkować mogło 120 pilotów zatrudnionych na etatach w Ryanairze.


Związkowcy domagają się bardziej transparentnych warunków zatrudniania oraz stosowania zasad starszeństwa przy udzielaniu urlopów i przenoszeniu pracowników między licznymi bazami irlandzkiego przewoźnika. Zarząd Ryanaira twierdzi, że związkowcy byli wielokrotnie zapraszani do negocjacji projektów rozwiązań wychodzących naprzeciw postulatom pilotów.    

Obecny strajk może być tylko początkiem fali protestów, które mogą przetoczyć się w lecie przez kilka europejskich państw. W zeszłym tygodniu personel pokładowy i naziemny Ryanaira wezwał do walki o godną płacę (“fair living wage” ) ogłaszając 34-punktową listę żądań. Personel pokładowy w Belgii i w Portugalii zapowiedział 48-godzinny strajk w dniach 25 i 26 lipca br. Z kolei włoscy stewardzi i stewardessy chcą protestować przez 24 godzin w dniu 25 lipca br.

Po uznaniu w zeszłym roku podmiotowości związków zawodowych Ryanair, będzie musiał o wiele więcej energii poświęcać sprawom pracowniczym. Wywalczone w negocjacjach ustępstwa kierownictwa przewoźnika odbiją się na wynikach finansowych i mogą doprowadzić do zaburzenia jego modelu biznesowego zwłaszcza, jeśli umowy ze związkami będą długookresowe, czyli również stosowane w czasach zbliżającej się dekoniunktury.     gość_d88a6 - Profil
gość_d88a6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie