Dziś strajk pilotów Ryanaira

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
12 lipca 2018 13:24
3 komentarze
Zgodnie z zeszłotygodniową zapowiedzią dziś (12.07) piloci Ryanaira zrzeszeni w irlandzkim związku zawodowym IALPA prowadzą 24-godzinny strajk. Konsekwencje tego protestu odczują przede wszystkim pasażerowie połączeń lotniczych pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią.
Reklama

W związku ze strajkiem Ryanair został zmuszony odwołać 30 rejsów. 28 z nich dotyczy połączeń z Dublina do takich brytyjskich miast, jak Birmingham, Bristol, Glasgow, Leeds, Liverpool, Londyn, Manchester i Newcastle. Został też anulowany rejs z Belfastu do Girony w Hiszpanii.

Strajk odbywa się pomimo toczonych rozmów między zarządem a związkowcami. Brytyjskie media podają, że akcję protestacyjną podjęło 27 proc. pilotów z irlandzkiej bazy. Zgodnie z informacją otrzymaną od związków zawodowych strajkować mogło 120 pilotów zatrudnionych na etatach w Ryanairze.


Związkowcy domagają się bardziej transparentnych warunków zatrudniania oraz stosowania zasad starszeństwa przy udzielaniu urlopów i przenoszeniu pracowników między licznymi bazami irlandzkiego przewoźnika. Zarząd Ryanaira twierdzi, że związkowcy byli wielokrotnie zapraszani do negocjacji projektów rozwiązań wychodzących naprzeciw postulatom pilotów.

Obecny strajk może być tylko początkiem fali protestów, które mogą przetoczyć się w lecie przez kilka europejskich państw. W zeszłym tygodniu personel pokładowy i naziemny Ryanaira wezwał do walki o godną płacę (“fair living wage” ) ogłaszając 34-punktową listę żądań. Personel pokładowy w Belgii i w Portugalii zapowiedział 48-godzinny strajk w dniach 25 i 26 lipca br. Z kolei włoscy stewardzi i stewardessy chcą protestować przez 24 godzin w dniu 25 lipca br.

Po uznaniu w zeszłym roku podmiotowości związków zawodowych Ryanair, będzie musiał o wiele więcej energii poświęcać sprawom pracowniczym. Wywalczone w negocjacjach ustępstwa kierownictwa przewoźnika odbiją się na wynikach finansowych i mogą doprowadzić do zaburzenia jego modelu biznesowego zwłaszcza, jeśli umowy ze związkami będą długookresowe, czyli również stosowane w czasach zbliżającej się dekoniunktury.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_89b60 2018-07-13 14:28   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
gość_f6b30: posprzątaj słomę za sobą.
tomeks 2018-07-13 14:16   
tomeks - Profil tomeks
Wiesz, jakby Ci to wytłumaczyć.... Pilotów na świecie brakuje (szczególnie kapitanów, a to kapitanowie wczoraj strajkowali), więc jak już będą musieli się gdzieś przeprowadzić to oprócz zmiany bazy mogą wybrać zmianę pracodawcy. Tym razem to Ryanair ma problem, nie pracownicy
gość_f6b30 2018-07-12 18:46   
gość_f6b30 - Profil gość_f6b30
w dupach sie pilotom juz przewraca ? zarabiaja ogromne pieniadze i jeszcze mało ? wywalic na zbity pysk zmniejszyc destynacje i zażegnać problem , moze sie nauczą cwaniaczki
ciekawe co na to ludzie ktorzy wykupil wakacje ? oplacone hotele za grube pieniadze ?
przewoznik musi zazegnaz takie sytuacje , tylko takim sposobem jak napisalem wyzej
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama