BA nie wykorzysta wszystkich slotów po Monarch Airlines

23 maja 2018 08:20
6 komentarzy
Część slotów po Monarch Airlines z lotniska Gatwick zakupionych przez IAG zostanie wydzierżawiona. W bieżącym sezonie British Airways nie uda się wykorzystać w pełni tego cennego nabytku.
Reklama
Gdy w październiku zeszłego roku upadły Monarch Airlines, piąta co do wielkości linia lotnicza Wielkiej Brytanii, jednym z najcenniejszych składników pozostałego po niej majątku były sloty (czasy startów i lądowań) na londyńskim lotnisku Gatwick (LGW). Nikogo więc nie zdziwiło, że te „rodowe srebra” bankruta bardzo szybko znalazły nabywcę.


Już w listopadzie 2017 r. International Airlines Group (IAG) ujawnił, że zakupił sloty pozostałe po Monarch Airlines na lotnisku Gatwick, przede wszystkim z myślą o ich wykorzystaniu przez British Airways (BA).

Rzecznik linii twierdził, że choć te dodatkowe sloty pozwolą BA zaoferować największą ilość połączeń z Gatwick od ponad dekady, to jednak nie wszystkie zostaną od razu wykorzystane. Zgodnie z zasadą „używaj albo oddaj” niewykorzystywane sloty muszą zostać zwrócone do instytucji zarządzającej koordynacją slotów w celu ich przyznania innym chętnym przewoźnikom. Aby nie utracić dopiero co zakupionych slotów, BA zdecydował się wydzierżawić je w sezonie letnim 2018 r. innym liniom lotniczym.

Ze względu na bardzo krótki czas, jaki upłynął od nabycia slotów do rozpoczęcia sezonu letniego, nie mogliśmy zagospodarować wszystkich nowych slotów w tym pierwszym okresie operacyjnym. Jesteśmy w trakcie przygotowywania planów rozwojowych, które w nadchodzących latach umożliwią wykorzystanie wszystkich nabytych slotów. Obecnie wydzierżawiliśmy niewielką ich cześć, co jest powszechną praktyką na lotniskach o wzmożonym ruchu lotniczym – powiedział rzecznik.


Rzecznik odmówił komentarza zarówno odnośnie ilości wydzierżawionych slotów, jak i przewoźników, z którymi zawarto umowy zasłaniając się poufnością tych ostatnich. Zgodnie z informacją BA, sloty mają zostać uwzględnione w średnio i długoterminowych planach rozwojowych przewoźnika.

Warto przypomnieć, że sprzedaż slotów BA, była możliwa dopiero po rozstrzygnięciu sporu prawnego pomiędzy KPMG (syndykiem masy upadłościowej Monarch), a instytucją zarządzającą slotami na lotnisku Gatwick, firmą Airport Coordination Limited (ACL). W pierwszej instancji angielski sąd uznał, że Monarch nie ma prawa do slotów w sezonie letnim 2018 r. Sąd apelacyjny był jednak innego zdania, co umożliwiło syndykowi sfinalizowanie transakcji z BA.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_995a6 2018-05-24 00:55   
gość_995a6 - Profil gość_995a6
Krzysztof Loga-Sowiński i myli ilość/liczba ...
gość_4fa34 2018-05-23 13:49   
gość_4fa34 - Profil gość_4fa34
RDO - LGW byłoby hitem.
gość_29954 2018-05-23 13:11   
gość_29954 - Profil gość_29954
Ciekawe, że piszecie, że nie wiadomo komu zostaną wynajęte sloty, bo ja przedwczoraj czytałem w Fiancial Times, że spośród 7100 lotów IAG wykona 5700, a wynajmie pozostałe 1400 dla Qatar i Thomas Cook...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy