×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


BA nie wykorzysta wszystkich slotów po Monarch Airlines


Część slotów po Monarch Airlines z lotniska Gatwick zakupionych przez IAG zostanie wydzierżawiona. W bieżącym sezonie British Airways nie uda się wykorzystać w pełni tego cennego nabytku.Gdy w październiku zeszłego roku upadły Monarch Airlines, piąta co do wielkości linia lotnicza Wielkiej Brytanii, jednym z najcenniejszych składników pozostałego po niej majątku były sloty (czasy startów i lądowań) na londyńskim lotnisku Gatwick (LGW). Nikogo więc nie zdziwiło, że te „rodowe srebra” bankruta bardzo szybko znalazły nabywcę. 


Już w listopadzie 2017 r. International Airlines Group (IAG) ujawnił, że zakupił sloty pozostałe po Monarch Airlines na lotnisku Gatwick, przede wszystkim z myślą o ich wykorzystaniu przez British Airways (BA). 

Rzecznik linii twierdził, że choć te dodatkowe sloty pozwolą BA zaoferować największą ilość połączeń z Gatwick od ponad dekady, to jednak nie wszystkie zostaną od razu wykorzystane. Zgodnie z zasadą „używaj albo oddaj” niewykorzystywane sloty muszą zostać zwrócone do instytucji zarządzającej koordynacją slotów w celu ich przyznania innym chętnym przewoźnikom. Aby nie utracić dopiero co zakupionych slotów, BA zdecydował się wydzierżawić je w sezonie letnim 2018 r. innym liniom lotniczym. 

Ze względu na bardzo krótki czas, jaki upłynął od nabycia slotów do rozpoczęcia sezonu letniego, nie mogliśmy zagospodarować wszystkich nowych slotów w tym pierwszym okresie operacyjnym. Jesteśmy w trakcie przygotowywania planów rozwojowych, które w nadchodzących latach umożliwią wykorzystanie wszystkich nabytych slotów. Obecnie wydzierżawiliśmy niewielką ich cześć, co jest powszechną praktyką na lotniskach o wzmożonym ruchu lotniczym – powiedział rzecznik. 


Rzecznik odmówił komentarza zarówno odnośnie ilości wydzierżawionych slotów, jak i przewoźników, z którymi zawarto umowy zasłaniając się poufnością tych ostatnich. Zgodnie z informacją BA, sloty mają zostać uwzględnione w średnio i długoterminowych planach rozwojowych przewoźnika. 

Warto przypomnieć, że sprzedaż slotów BA, była możliwa dopiero po rozstrzygnięciu sporu prawnego pomiędzy KPMG (syndykiem masy upadłościowej Monarch), a instytucją zarządzającą slotami na lotnisku Gatwick, firmą Airport Coordination Limited (ACL). W pierwszej instancji angielski sąd uznał, że Monarch nie ma prawa do slotów w sezonie letnim 2018 r. Sąd apelacyjny był jednak innego zdania, co umożliwiło syndykowi sfinalizowanie transakcji z BA.gość_75fad - Profil
gość_75fad
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie