Pakistan: Nowy port lotniczy w Islamabadzie w końcu otwarty

4 maja 2018 20:06
Po latach opóźnień 3 maja br. pierwsi pasażerowie skorzystali z nowego lotniska w stolicy Pakistanu, Islamabadzie. Pierwsze dni działalności portu nie są jednak wolne od problemów.
Reklama
Nowe lotnisko ma modułowa konstrukcję i jest zdolne obsłużyć 9 mln pasażerów rocznie oraz obsłużyć 50 tys. ton ładunku. Przyszła rozbudowa pozwoli na obsługę nawet 25 mln pasażerów w ciągu roku. Terminal lotniska zaprojektowany w kształcie litery "Y" oferuje 15 rękawów umożliwiających wejście na pokład samolotu. Lotnisko posiada dwie równoległe drogi startowe (w planach jest budowa trzeciej) oraz trzy drogi kołowania i stanowiska postojowe zdolne przyjąć Airbusa A380. W pobliżu lotniska znajduje się także 4-gwiazdkowy hotel oraz dwa meczety. Pierwszy samolotem jaki wylądował na nowym lotnisku był lecący z Karaczi samolot linii Pakistan International Airlines.

- Nowy międzynarodowy port lotniczy Islamabad od dzisiaj (tj. 3 maja przyp. red.) rozpoczyna obsługę operacji lotniczych, poprzez obsługę pierwszych kilku lotów krajowych i międzynarodowych; Loty wystartowały i wylądowały dziś na nowym lotnisku zgodnie z planem - powiedział AFP Pervez George, rzecznik Pakistańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Fot. New International Islamabad Airport Pakistan/FB

Według źródeł, pasażerowie skarżyli się jednak m.in. na niedobór pracowników obsługi lotniska, brak stanowiska informacyjnego lokalnego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, słabe połączenie internetowe i dysfunkcyjny przenośnik taśmowy. Niektóre źródła podały, że z braku miejsc do siedzenia, pasażerowie saloniku biznesowego byli zmuszeni siadać na podłodze.

Brytyjska posłanka Naz Shah napisała na Twitterze, że odbiór bagażu zabrał jej ponad 3 godziny. Dodała także, że niektórzy pasażerowie przylatujący z daleka czekali na swój bagaż ponad 5 godzin. Na skargi pasażerów pracownicy portu mieli odpowiadać, że lotnisko nie jest odpowiednio wyposażone i zostało otwarte przedwcześnie.

Lotnisko jest położone ok. 30 km na zachód od Islamabadu oraz Rawalpindi. Póki co do nowego lotniska nie dociera transport publiczny. Obecnie trwa przedłużanie linii Metrobusa obsługującego metropolię. Inwestycja ta jest jednak daleka od ukończenia. Ponadto lokalne media donoszą, że nowe lotnisko nie ma kuchni do przygotowywania posiłków pokładowych, więc te muszą być przywożone ze starego portu lotniczego im. Benazir Bhutto, który został zamknięty z dniem inauguracji nowego lotniska.

Fot. Pakistan Insider/FB

- Lotnisko stanowi odzwierciedlenie 5-letniej pracy obecnego rządu - powiedział Shahid Abbasi, premier Pakistanu, podczas uroczystej inauguracji lotniska, która odbyła się 1 maja.

Pierwotnym terminem otwarcia portu lotniczego był 2013 rok. Termin ten był wielokrotnie przekładany a lotnisko stało się symbolem niezdolności rządu w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Raptem dwa tygodnie temu władze przesunęły termin otwarcia lotniska, kiedy okazało się, że żadna z toalet w budynku nie jest ukończona. Ostateczny koszt budowy lotniska przewyższył 100 mld pakistańskich rupii (ok. 3,6 mld złotych).

Obszar metropolitalny Islamabad-Rawalpindi zamieszkuje ok. 7,7 mln osób. Jest to trzecie największe po Karaczi i Lahaur skupisko ludzi w tym azjatyckim kraju.
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy