×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Powstanie trzecia droga startowa w Wiedniu


Austriacki Federalny Sąd Administracyjny zatwierdził pod koniec marca br. plan budowy trzeciej drogi startowej na lotnisku w Wiedniu. Decyzja została wydana ponad dziesięć lat po zgłoszeniu projektu.


Sąd musiał ponownie podjąć decyzję w tej sprawie po tym, jak austriacki Trybunał Konstytucyjny unieważnił pierwsze orzeczenie, które zablokowało projekt rozbudowy ze względów środowiskowych. Lotnisko Wiedeń-Schwechat będzie jednak musiało uwzględnić normy hałasowe podczas planowanej rozbudowy i przyszłego funkcjonowania trzeciej drogi startowej. Największe lotnisko w Austrii znajduje się 18 km od centrum Wiednia.

Port Lotniczy w Wiedniu obsłużył w ub. roku 24 mln podróżnych, a jego obecna przepustowość szacowana jest na 30 mln pasażerów rocznie. Według ekspertów, aby lotnisko mogło konkurować z portami w Bratysławie, Monachium i Zurychu i dalej się rozwijać - niezbędną jest budowa trzeciej drogi startowej. 

Lotnisko w Wiedniu z zadowoleniem przyjmuje pozytywną decyzję prawną ogłoszoną dziś przez federalny sąd administracyjny na rzecz trzeciej drogi startowej - czytamy w komunikacie lotniska w Wiedniu.


Ekspansja portów lotniczych to gorący temat w Europie, w którym mieszkańcy i ekolodzy stawiają czoła liniom lotniczym, lotniskom i przedsiębiorstwom. Eksperci prawni postrzegają przypadek Austrii jako potencjalnie mogący mieć wpływ na inne ważne projekty infrastrukturalne. 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy plany rozwoju na wiedeńskim lotnisku ogłosił m.in. Wizz Air, Ryanair, Vueling czy easyJet. Pierwszy z nich planuje rozbudowę siatki połączeń do 27 tras i inwestycję 570 mln dolarów w swoją nową bazę w Austrii.

fot. Vienna Airportgość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie