×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zarząd LOT otrzymał 2,5 mln zł premii za 2016 rok


Rada nadzorcza PLL LOT w 2017 roku przyznała zarządowi spółki 2,5 mln złotych premii za 2016 r., ustaliła Wirtualna Polska. 
2,5 milionami złotych premii za 2016 r. podzieliły się cztery osoby z ówczesnego zarządu spółki, informują dziennikarze wp.pl. Informację tę potwierdził przewoźnik, odmawiając jednak podania szczegółowych informacji o tym jak kwota ta została podzielona pomiędzy członków zarządu. 

- Ujawnienie wysokości poszczególnych premii każdego z członków zarządu jest ich prywatną sprawą, w którą spółka nie powinna ingerować. Natomiast nie zmienia to faktu, że podając do publicznej wiadomości informację, której ujawniać teoretycznie nie musimy, czynimy bardzo ważny krok w kierunku znormalizowania dyskusji jaka toczy się na temat wynagradzania managerów i stosowania normalnych rynkowych praktyk - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT. 

Premie zostały przyznane "w oparciu o zasadnicze kryterium jakim była skokowa poprawa sytuacji finansowej spółki z takiej, która jeszcze w 2015 r. generowała straty, a w 2016 zanotowała pierwszy zysk w rekordowej wysokości 183,6 mln złotych", precyzuje rzecznik LOT-u. 


Jak twierdzi spółka, przyznanie premii zarządowi jest normalną praktyką biznesową.- Wynagradzanie managerów jest standardową i dobrą praktyką stosowaną w całym świecie biznesowym. Docenia ogromny wkład i zaangażowanie zarządu w istotną poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw. Nie mamy żadnych podstaw do tego, by ukrywać, czy utajniać wysokość przyznanych premii i w ten sposób wykorzystywać to jako argument w dyskusjach przeciwko standardowym i pozytywnym mechanizmom motywacyjnym - brzmi stanowisko PLL LOT.

Za przyznaniem premii jednomyślnie głosowała rada nadzorcza spółki, w której zasiada m. in. trzech przedstawicieli pracowników PLL LOT. - Zasady premiowania były określone przez przepisy obowiązujące w 2016 roku, a zarząd który przyszedł do LOT-u po prostu dostosował się do obowiązujących ówcześnie reguł - tłumaczy Kubicki. 

Biorąc pod uwagę poprawiające się wyniki finansowe LOT, zarząd najprawdopodobniej otrzyma także premie za 2017 r., jednak ich wysokość będzie znacząco niższa niż wysokość premii za 2016 r. Wszystko dlatego iż od ubiegłego roku zmieniły się zasady premiowania i wartość premii będzie skorelowana z wynikami osiąganymi przez spółkę. 

Zgodnie ze stanowiskiem spółki, przyznanie premii zarządowi wpisuje się w ideę wprowadzenia systemu motywacyjnego, który opierałby się o system premiowy dla wszystkich pracowników.

- Został on wprowadzony w ubiegłym roku pomimo sprzeciwu związków zawodowych i wielomiesięcznego blokowania tej propozycji - wyjaśnił Kubicki w rozmowie z Wirtualną Polską. 

Rok 2015 LOT zakończył ze stratą na działalności podstawowej w wysokości 46 mln złotych. W 2016 r. osiągnął 184 mln złotych zysku, a w 2017 r. już 288 mln złotych zysku. Według informacji Wirtualnej Polski, spółka ma obecnie na koncie 600 mln zł gotówki.gość_a98e9 - Profil
gość_a98e9
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie