Zarząd LOT otrzymał 2,5 mln zł premii za 2016 rok

27 marca 2018 11:57
37 komentarzy
Rada nadzorcza PLL LOT w 2017 roku przyznała zarządowi spółki 2,5 mln złotych premii za 2016 r., ustaliła Wirtualna Polska. 

Reklama
2,5 milionami złotych premii za 2016 r. podzieliły się cztery osoby z ówczesnego zarządu spółki, informują dziennikarze wp.pl. Informację tę potwierdził przewoźnik, odmawiając jednak podania szczegółowych informacji o tym jak kwota ta została podzielona pomiędzy członków zarządu.

- Ujawnienie wysokości poszczególnych premii każdego z członków zarządu jest ich prywatną sprawą, w którą spółka nie powinna ingerować. Natomiast nie zmienia to faktu, że podając do publicznej wiadomości informację, której ujawniać teoretycznie nie musimy, czynimy bardzo ważny krok w kierunku znormalizowania dyskusji jaka toczy się na temat wynagradzania managerów i stosowania normalnych rynkowych praktyk - powiedział Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

Premie zostały przyznane "w oparciu o zasadnicze kryterium jakim była skokowa poprawa sytuacji finansowej spółki z takiej, która jeszcze w 2015 r. generowała straty, a w 2016 zanotowała pierwszy zysk w rekordowej wysokości 183,6 mln złotych", precyzuje rzecznik LOT-u.


Jak twierdzi spółka, przyznanie premii zarządowi jest normalną praktyką biznesową.



- Wynagradzanie managerów jest standardową i dobrą praktyką stosowaną w całym świecie biznesowym. Docenia ogromny wkład i zaangażowanie zarządu w istotną poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw. Nie mamy żadnych podstaw do tego, by ukrywać, czy utajniać wysokość przyznanych premii i w ten sposób wykorzystywać to jako argument w dyskusjach przeciwko standardowym i pozytywnym mechanizmom motywacyjnym - brzmi stanowisko PLL LOT.

Za przyznaniem premii jednomyślnie głosowała rada nadzorcza spółki, w której zasiada m. in. trzech przedstawicieli pracowników PLL LOT. 



- Zasady premiowania były określone przez przepisy obowiązujące w 2016 roku, a zarząd który przyszedł do LOT-u po prostu dostosował się do obowiązujących ówcześnie reguł - tłumaczy Kubicki.

Biorąc pod uwagę poprawiające się wyniki finansowe LOT, zarząd najprawdopodobniej otrzyma także premie za 2017 r., jednak ich wysokość będzie znacząco niższa niż wysokość premii za 2016 r. Wszystko dlatego iż od ubiegłego roku zmieniły się zasady premiowania i wartość premii będzie skorelowana z wynikami osiąganymi przez spółkę.

Zgodnie ze stanowiskiem spółki, przyznanie premii zarządowi wpisuje się w ideę wprowadzenia systemu motywacyjnego, który opierałby się o system premiowy dla wszystkich pracowników.

- Został on wprowadzony w ubiegłym roku pomimo sprzeciwu związków zawodowych i wielomiesięcznego blokowania tej propozycji - wyjaśnił Kubicki w rozmowie z Wirtualną Polską.

Rok 2015 LOT zakończył ze stratą na działalności podstawowej w wysokości 46 mln złotych. W 2016 r. osiągnął 184 mln złotych zysku, a w 2017 r. już 288 mln złotych zysku. Według informacji Wirtualnej Polski, spółka ma obecnie na koncie 600 mln zł gotówki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_942c1 2018-03-31 17:35   
gość_942c1 - Profil gość_942c1
Czegoś tu nie rozumiem. Skoro tyle personelu pracuje na samozatrudnieniu, to jakim cudem w ich imieniu występują związki zawodowe? Przecież związki są chyba dla "pracowników", a nie dla "podmiotów zewnętrznych"?
aguirre 2018-03-29 23:25   
aguirre - Profil aguirre
jjemiolo - a propos pierwszego zdania - bez przesady. Linia lotnicza to produkt pierwszej potrzeby jak chleb - będę latał LO nawet, gdy będzie nim kierował Misiewicz a poza zarządem i radą nadzorczą oraz doradcami i kapelanami wszyscy będą na umowach śmieciowych. Dlaczego? Bo nie będę miał w w wielu przypadkach wyboru i tyle. Latam parę razy do roku i cena oraz czas mają dla mnie znaczenie. Tak samo dla większości znanych mi osób. Spółki Skarbu Państwa w biednych krajach to po prostu tort dla polityków. A ciemny ludek dostaje bajeczki o 'narodowych' przewoźnikach, 'bezpieczeństwie energetycznym', 'narodowych bankach' i 'zdradzieckim obcym kapitale' etc. Tylko że 'naród' = partia rządząca i to się nie zmieni przez następne pokolenie. Czy LO ma konkurencję? Na 2/3 tras nie ma. I podobnie jest w innych krajach. LCC oferuje loty p2p ale nie w częstotliwościach linii sieciowych (2 do 5 razy dziennie) i bez możliwości przebukowania na inne połączenia linii z sojuszu. Takie newsy trzeba nagłaśniać i potępiać, ale na bojkot linii oferującej najwięcej połączeń z WAW mnie nie stać. Pozdrawiam :-)
gość_c4b98 2018-03-29 23:07   
gość_c4b98 - Profil gość_c4b98
Co maja premie zarządu do zniechęcania klientów? Klientów zachęcają ceny i rozkład lotów, a nie sposoby wynagradzania czy jakiekolwiek inne wewnętrzne sprawy firmy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy