Wyłoniono projektanta nowego lotniska w Bombaju

20 marca 2018 09:31
Znane biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects (ZHA) będzie odpowiedzialne za kształt nowego portu lotniczego w Bombaju.
Reklama
Nowy port lotniczy Navi Mumbai International Airport (NMIA) zastąpi istniejące lotnisko Chhatrapati Shivaji International Airport (CSI), które szybkimi krokami zmierza do momentu osiągnięcia krasu przepustowości. Decyzja o budowie nowego lotniska dla Bombaju zapadła w 2017r. W tym celu powołano kierujące procesem konsorcjum, na czele którego stoi firma GVK, operator obecnego portu lotniczego.

Nowy port lotniczy będzie dysponował przepustowością ponad 60 mln pasażerów rocznie i powstanie w portowej dzielnicy Navi Bombaju. Lotnisko zostanie połączone z miastem systemem drogowym Mumbai Trans Harbour Link oraz linią kolejową z systemem kolei miejskich oraz krajowych.

- Na świecie sektor lotniczy rozwija się bardzo szybko. Nie możemy sobie pozwolić na to, by pozostać w tyle. Przez 70 lat nie było w Indii specjalnej polityki lotniczej w Indiach. Dopiero teraz wprowadziliśmy ją w życie - powiedział Narendra Modi, premier Indii, obecny na ceremonii.

Indie są jednym z najszybciej rozwijających się rynków lotniczych na świecie. Obecnie w barwach indyjskich linii lotniczych lata 450 samolotów, a zamówienia obejmują kolejne 900 maszyn, co stanowić będzie 200 proc. wzrost oferowania.

Zaha Hadid Architects należy do grupy najbardziej uznanych na świecie biur architektonicznych. Firma może się poszczycić m. in. stworzeniem koncepcji powstającego nowego lotniska Daxing w Pekinie. W Bombaju biuro będzie odpowiedzialne za stworzenie koncepcji terminala 1, wieży kontroli lotów oraz przylegającej strefy airside.

fot. Zaha Hadid Architects

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy