MAX LOT-u od 7 grudnia poleci do Londynu

11 listopada 2017 16:28
26 komentarzy
Od 7 grudnia br. - zgodnie z rozkładem na stronie PLL LOT - do służby wejść mają boeingi 737 MAX 8. Pierwszą trasą jaką obsłużą nowe samoloty będzie połączenie z Warszawy do Londynu-Heathrow.
Reklama
Początkowo MAX będzie podstawiony do rotacji LO281/LO282 i LO279/280. Od 1 stycznia 2018 r. już wszystkie rejsy do stolicy Wielkiej Brytanii wykonywane będą wyłączne na tej maszynie. Dodatkowo, począwszy od tej daty, samoloty tego typu latały będą także codziennie do Madrytu (LO433/LO434) oraz do Larnaki (LO171/LO172, oprócz rejsów z wtorku na środę i piątku na sobotę).

To prawdopodobnie nie jedyne połączenia, na jakich ujrzymy najnowsze nabytki naszego przewoźnika. Można się spodziewać kolejnych.

Harmonogram dostaw tych maszyn przewiduje odbiór pierwszej jeszcze do końca tego miesiąca. W grudniu - powinien pojawić się kolejny egzemplarz. W sumie do 2020 r. LOT ma zakontraktowany leasing sześć samolotów tego typu oraz opcję leasingu kolejnych pięciu. Będą one pochodziły prosto z fabryki Boeinga, a ich właścicielem będzie firma leasingowa Air Lease Corporation.

- Cieszę się, że dzięki zaufaniu naszych partnerów udało nam się w takim tempie pozyskać dla naszych pasażerów najnowocześniejsze wąskokadłubowe samoloty świata. Dzięki temu już wkrótce będziemy mogli zaoferować naszym klientom zupełnie nowy wymiar komfortu na pokładzie oraz jeszcze szerszą siatkę połączeń. Jest to jakość, jaką nasi pasażerowie znają pokładów naszych Dreamlinerów – mówił w październiku ubiegłego roku Rafał Milczarski, prezes LOT-u.


Przewoźnik chwalił się zresztą na swoim profilu na Facebooku zdjęciami nowych samolotów już w pełnym LOT-owskim malowaniu. Boeingi 737 MAX 8, które pełnić będą służbę w narodowej linii zostaną wyposażone w 186 smukłych i wygodnych foteli w konfiguracji po trzy fotele w każdym z dwóch rzędów. Kabina będzie wyposażona w Boeing Sky Interior. Ten typ wnętrza inspirowany jest Dreamlinerami, z ergonomicznym układem schowków, oświetleniem LED oraz bardziej komfortowym rozmieszczeniem świateł, głośników i przycisków. Fotele będą wyposażone w gniazda elektryczne umiejscowione na wysokości oczu pasażera. W kuchni znajdą się między innymi piekarniki konwekcyjne, pozwalające na przygotowywanie lepszej jakości ciepłych dań oraz ekspres do kawy.

Dodatkowo samolot ten będzie dużo bardziej ekonomiczny (koszt operacyjny według przewidywań ma być o 8 proc. niższy w przeliczeniu na pasażera w stosunku do konkurencji) i przyjazny dla środowiska. Jest bowiem o 7 proc. lżejszy od swojego poprzednika, ma skrzydła z nowymi typami wingletów oraz silniki, które spalają mniej paliwa, emitują mniej dwutlenku węgla i o prawię połowę mniej hałasu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6b9dd 2017-11-22 11:40   
gość_6b9dd - Profil gość_6b9dd
Mam rezerwację do AMS na 6 grudnia 7:20. Lot ma także obsłużyć MAX.
gość_29db9 2017-11-16 10:58   
gość_29db9 - Profil gość_29db9
@ gość_067ae: Metro w Warszawie rozwija się wolno dlatego, że nie jest współ-finansowane z budżetu państwa. Praktycznie we wszystkich krajach w Europie tego typu inwestycje, szczególnie w stolicach, są (do)finansowane przez państwo. Nawet we uchodzącej z jaden z najbardziej liberalnych krajów w Europie: W.Brytanii decyzję o rozbudowie metra w Londynie podejmuje parlament.
gość_7287f 2017-11-15 12:31   
gość_7287f - Profil gość_7287f
gość_7ff67: Nie jestem z Warszawy (ani nawet z Mazowsza), ale zawsze mnie zastanawiało czy to nie jest tak, że w Warszawie metro rozwija się tak wolno głównie z powodu dobrze rozwiniętej sieci kolei aglomeracyjnej (KM, SKM)?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy