Linie zawieszają loty do Kurdystanu z powodów politycznych

28 września 2017 15:50
1 komentarz
Po poniedziałkowym referendum w sprawie niepodległości irackiego Kurdystanu, zakończonego zdecydowanym "tak", już pięć linii z regionu zawiesiło loty do Irbilu i As-Sulajmaniji, a od jutra przestaną tam latać trzy linie tureckie.
Reklama
Decyzja ma jednoznaczne podłoże polityczne. Referendum w sprawie pełnej niepodległości autonomicznego irackiego Kurdystanu, który de facto już funkcjonuje pod wieloma względami niezależnie od rządu w Bagdadzie, nie uznał żaden z sąsiadów. Szczególnie mocno przeciwko głosowaniu protestują Turcja, Iran, Syria i sam Irak, czyli kraje, w których mieszkają Kurdowie.

Po głosowaniu loty do Irbilu, stolicy autonomicznego irackiego Kurdystanu, zawiesiły już linie Mahan Air (latająca z Teheranu), Royal Jordanian (z Ammanu), Middle East Airlines (z Bejrutu), flydubai (z Dubaju) i Egypt Air (z Kairu). Od jutra (29.09) połączenia zawieszają tureckie linie Turkish Airlines, Pegasus Airlines i Atlas Global. Natomiast rejsy do As-Sulajmaniji, drugiego co do wielkości miasta w autonomii, zawieszają Royal Jordanian, Atlas Global, Turkish Airlines, Pegasus Airlines oraz irańskie linie Qeshm Airlines.

Dodatkowo władze Iraku poinformowały, że od jutra przestrzeń powietrzna nad Kurdystanem będzie zamknięta dla lotów międzynarodowych, co teoretycznie uniemożliwi także połączenia np. Lufthansy, Austrian Airlines czy Qatar Airways. Nie wiadomo jednak, na ile decyzja ta będzie egzekwowana, bo Kurdowie samodzielnie zarządzają własną przestrzenią powietrzną.

W referendum prawie 93 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością kurdyjskiej autonomii. Frekwencja przekroczyła 73 proc. uprawnionych. Władze Iraku sprzeciwiają się przeciwko secesji regionu, bo to najzamożniejsza, najstabilniejsza i najlepiej zorganizowana część kraju. Co więcej, Kurdowie kontrolują dużą część zasobów ropy w Iraku. Kraje sąsiednie sprzeciwiają się niepodległości głównie w obawie przed destabilizacją regionu oraz rozbudzeniem oczekiwań populacji "swoich" Kurdów.

Iracki Kurdystan wkrótce opiszemy w cyklu "Bliżej świata". To całkowicie bezpieczny, demokratyczny i mocno zwesternizowana część regionu, która coraz bardziej zabiega o turystów.


Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_6138d 2017-09-29 08:01   
gość_6138d - Profil gość_6138d
Idiotyzm. Po referendum w Katalonii wszyscy z powodów politycznych przestaną latać do Barcelony?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy