×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie zawieszają loty do Kurdystanu z powodów politycznych


Po poniedziałkowym referendum w sprawie niepodległości irackiego Kurdystanu, zakończonego zdecydowanym "tak", już pięć linii z regionu zawiesiło loty do Irbilu i As-Sulajmaniji, a od jutra przestaną tam latać trzy linie tureckie.


Decyzja ma jednoznaczne podłoże polityczne. Referendum w sprawie pełnej niepodległości autonomicznego irackiego Kurdystanu, który de facto już funkcjonuje pod wieloma względami niezależnie od rządu w Bagdadzie, nie uznał żaden z sąsiadów. Szczególnie mocno przeciwko głosowaniu protestują Turcja, Iran, Syria i sam Irak, czyli kraje, w których mieszkają Kurdowie. 

Po głosowaniu loty do Irbilu, stolicy autonomicznego irackiego Kurdystanu, zawiesiły już linie Mahan Air (latająca z Teheranu), Royal Jordanian (z Ammanu), Middle East Airlines (z Bejrutu), flydubai (z Dubaju) i Egypt Air (z Kairu). Od jutra (29.09) połączenia zawieszają tureckie linie Turkish Airlines, Pegasus Airlines i Atlas Global. Natomiast rejsy do As-Sulajmaniji, drugiego co do wielkości miasta w autonomii, zawieszają Royal Jordanian, Atlas Global, Turkish Airlines, Pegasus Airlines oraz irańskie linie Qeshm Airlines. 

Dodatkowo władze Iraku poinformowały, że od jutra przestrzeń powietrzna nad Kurdystanem będzie zamknięta dla lotów międzynarodowych, co teoretycznie uniemożliwi także połączenia np. Lufthansy, Austrian Airlines czy Qatar Airways. Nie wiadomo jednak, na ile decyzja ta będzie egzekwowana, bo Kurdowie samodzielnie zarządzają własną przestrzenią powietrzną. 

W referendum prawie 93 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością kurdyjskiej autonomii. Frekwencja przekroczyła 73 proc. uprawnionych. Władze Iraku sprzeciwiają się przeciwko secesji regionu, bo to najzamożniejsza, najstabilniejsza i najlepiej zorganizowana część kraju. Co więcej, Kurdowie kontrolują dużą część zasobów ropy w Iraku. Kraje sąsiednie sprzeciwiają się niepodległości głównie w obawie przed destabilizacją regionu oraz rozbudzeniem oczekiwań populacji "swoich" Kurdów. 

Iracki Kurdystan wkrótce opiszemy w cyklu "Bliżej świata". To całkowicie bezpieczny, demokratyczny i mocno zwesternizowana część regionu, która coraz bardziej zabiega o turystów. 

gość_70211 - Profil
gość_70211
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie