×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Sztokholm chce więcej lotów do Polski


Drugi przewoźnik na trasie do Warszawy oraz nowe loty do Wrocławia i Poznania - o to m.in. zabiegają przedstawiciele Swedavii, operatora lotniska w Sztokholmie-Arlanda, podczas konferencji World Routes 2017.


- Obserwujemy bardzo wysoki wzrost ruchu lotniczego z Polski i całej szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej, łącznie z krajami bałtyckimi. Polska to rynek o szczególnie dużym potencjale - podkreśla Elizabeth Axtelius, dyrektorka ds. rozwoju działalności lotniczej Swedavii, w rozmowie z Pasazer.com. 

W I kwartale br. między Szwecją a Polską podróżowało 248,9 tys. pasażerów, czyli o 18,4 proc. pasażerów więcej niż rok temu. Urząd Lotnictwa Cywilnego nie podał jeszcze danych za kolejne miesiące. 

Władze państwowej Swedavii, która zarządza większością szwedzkich lotnisk, w tym stołecznym portem Arlanda, chcieliby zwiększyć liczbę lotów, aby ruch między krajami rósł jeszcze szybciej. To jeden z celów przedstawicieli szwedzkiego przedsiębiorstwa podczas konferencji World Routes 2017. 

Chcielibyśmy mieć drugą linię latającą do Warszawy, bo naszym celem są połączenia ze wszystkimi europejskimi stolicami obsługiwane przez co najmniej dwie linie. Widzimy też potencjał na rozwój ruchu z Sztokholmu-Arlandy do Poznania i Wrocławia - mówi Helena Marten, menedżerka ds. rozwoju Swedavii odpowiedzialna za region Europy Środkowo-Wschodniej. 


Obecnie do Sztokholmu-Arlandy z Warszawy lata trzy razy dziennie LOT, wykorzystując bombardiery CRJ900 estońskiej Nordiki. Z Krakowa codzienne połączenie utrzymuje Norwegian, a dwa razy w tygodniu lata SAS. Skandynawska linia również dwa razy tygodniowo lata do Arlandy z Gdańska. 

- Na niemal wszystkich trasach z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski struktura ruchu lotniczego to po połowie Szwedzi i przedstawiciele innych krajów - dodaje Marten. 

Poza Polską przedstawiciele Swedavii chcieliby też pozyskać przewoźników do obsługi trasy ze Sztokholmu-Arlandy m.in. do Sofii, Ljubljany i Tirany. 

W 2016 r. między Polską a Szwecją podróżowało drogą lotniczą 1,14 mln osób, co stanowiło wzrost o ponad 22 proc. w stosunku do 2015 r. Zdecydowana większość tych pasażerów (w 2016 r. - 70,6 proc.) podróżuje na trasach do i z Sztokholmu, które obejmują loty przewoźników tradycyjnych na lotnisko Arlanda oraz niskokosztowych na lotnisko Skavsta. 

W 2017 r. loty ze Skavsty stanowią 52,5 proc. wszystkich rejsów między Polską a Szwecją pod względem podaży miejsc - wynika z danych OAG Schedules Analyser. Loty z Arlandy mają trzykrotnie mniejszy udział (17,3 proc.). Porównywalny z Arlandą udział w ofercie mają loty z Malmo-Sturup, a do Polski można też polecieć z Goteborga i Vaxjo.  

Na konferencji World Routes 2017 w Barcelonie jest obecny główny analityk Pasazer.com, z którym można skontaktować się za pomocą Twittera. Partnerem relacji z konferencji jest Wizz Air.

fot. Dominik Sipinskigość_4196f - Profil
gość_4196f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie