Luton: Szybka kolej na samo lotnisko

20 lipca 2017 08:40
Za kilka lat pasażerowie dostaną się do terminalu lotniska Luton za pomocą w pełni zautomatyzowanych pociągów. Kolej automatyczna zastąpi busy dowożące pasażerów do stacji kolejowej Luton Airport Parkway.
Reklama

Położone w pobliżu lotnisko będące główną bazą easyJeta oraz ważnym punktem w siatce Wizz Aira jest coraz bardziej zatłoczone. Od 39 miesięcy notuje nieprzerwane wzrosty liczby pasażerów, a w czerwcu skorzystało z niego ponad 1,5 mln osób. Dlatego Luton jest w trakcie największych w swojej historii programów infrastrukturalnych, dzięki którym przepustowość zostanie zwiększona o połowę.

Jednym z kluczowych projektów infrastrukturalnych będzie budowa w pełni zautomatyzowanej linii kolejowej łączącej terminal lotniska ze stacją kolejową Luton Airport Parkway. Inwestycja ta jest warta 200 mln funtów.

Czynna całą dobę, ponad 2,2-kilometrowa trasa zastąpi w 2021 r. autobusy dowożące z lotniska do stacji kolejowej. Jednocześnie wzmocnione zostaną przewozy kolejowe na trasie z Luton do centrum Londynu - docelowo w rozkładzie mają pojawić się co najmniej cztery ekspresowe pociągi na godzinę.

Poprawa komunikacji kolejowej przyczyni się do dodatkowych wpływów pieniężnych z tytułu franczyzy oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla dzięki zakładanej mniejszej liczbie pasażerów dojeżdżających na lotnisko samochodami.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy