Chińskie linie zainwestują w nowe pekińskie lotnisko

20 kwietnia 2017 15:00
Linie China Eastern i China Southern otrzymały zgodę władz Chin na inwestycję w nowe pekińskie lotnisko, które ma zostać otwarte w 2019 r. Każda ze spółek zainwestuje równowartość ok. 2 mld dolarów.
Reklama
Nowe lotnisko powstaje na południe od Pekinu i ma stać się hubem przede wszystkim dla linii zrzeszonych w sojuszu SkyTeam, do którego należą zarówno China Eastern Airlines, jak i China Southern Airlines. Budowa nowego portu lotniczego wzmocni pozycję tych przewoźników w Pekinie, bo obecne lotnisko - główny hub należących do Star Alliance linii Air China - zaczyna borykać się z problemem braku wolnej przepustowości.

Obydwie linie zbudują na nowym lotnisku w dzielnicy Daxing swoje terminale. Infrastruktura China Eastern Airlines ma zająć ok. 1,2 mln m kw., a China Southern - ok. 1,1 mln. Razem będą one obsługiwały ok. 40 proc. ruchu w nowym porcie. Proces przenosin ma być przeprowadzony stopniowo i potrwa cztery lata od uruchomenia nowego portu lotniczego.


Linia Air China i inni przewoźnicy zrzeszeni w Star Alliance, w tym LOT, pozostaną na obecnym lotnisku, położonym na północny-wschód od miasta.

Port lotniczy w Pekinie to obecnie drugie co do wielkości lotnisko na świecie. W 2016 r. zbliżyło się do granicy 100 mln odprawionych pasażerów. Główną linią jest tam Air China.

Główną bazą linii China Southern Airlines jest Kanton. Spółka zamierza zbazować na nowym pekińskim lotnisku m.in. samoloty airbus A330 i A380. Obecnie przewoźnik oferuje ze stolicy Chin loty dalekodystansowe m.in. do Amsterdamu i Teheranu.

Linia China Eastern Airlines, która wywodzi się z Szanghaju, nie oferuje obecnie lotów dalekodystansowych z Pekinu.

Decyzja władz Chin to kolejny krok w stronę urynkowienia przewozów lotniczych w tym kraju. Wszystkie trzy największe linie są obecnie państwowe, ale coraz mocniej z sobą konkurują.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy