×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Smartwatche wkrótce na pokładach


Coraz więcej firm rozważa wykorzystanie inteligentnych zegarków (smartwatchy) przez załogi pokładowe do poprawy jakości obsługi oraz zwiększenia wydajności ich pracy. Na targach Aircraft Interiors Expo zaprezentowane zostały m.in. inteligentne wózki cateringowe, które można sterować za pomocą aplikacji na smartwatcha lub za pośrednictwem panelu dotykowego. Nowoczesne sterowanie obejmuje zarówno sterowanie wózka, jak i blokowanie jego kółek. 

Ograniczenie konieczności pchania wózka cateringowego przez kabinę stanowiłoby dużą ulgę dla personelu pokładowego. Załadowany wózek na trasie dalekodystansowej może bowiem ważyć nawet ponad 100 kg. Oprogramowanie wózka byłoby zdolne automatycznie wykrywać kolejne rzędy siedzeń i zatrzymywać się w najdogodniejszym miejscu nawet bez sterowania ze strony personelu pokładowego.

Skorzystaliby też pasażerowie, bo dzięki inteligentnemu sterowaniu wózki nie uderzałyby w oparcia foteli. Wózki automatycznie zatrzymywałyby się przed przechodzącymi pasażerami czy np. osobami, które wystawiają nogi w kierunku przejścia.

Rozwiązanie firmy Altran to na razie tylko prototyp, ale technologicznie można go bez problemu wdrożyć na pokłady. Wymaga to uzyskania certyfikacji.

Z kolei firma FTS prowadzi prace nad aplikacją na smartwatche, która pozwoli przesyłać komunikaty bezpośrednio od pasażerów do załogi. W ten sposób podróżni nie musieliby już wzywać załogantów, lecz mogliby poprosić np. o napój za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Pasażerowie składaliby zamówienie albo przez aplikację ściąganą na ich własne urządzenia mobilne, albo za pośrednictwem pokładowego systemu rozrywki. Informacja trafiałaby bezpośrednio do personelu pokładowego. W ten sposób członkowie załogi mogliby zamiast dwukrotnie, tylko jeden raz chodzić z kuchni do fotela pasażera. Aplikacja mogłaby też poprawić efektywność poprzez grupowanie zamówień od podróżnych z jednej części samolotu.gość_e4b25 - Profil
gość_e4b25
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie