Smartwatche wkrótce na pokładach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 kwietnia 2017 07:00

Coraz więcej firm rozważa wykorzystanie inteligentnych zegarków (smartwatchy) przez załogi pokładowe do poprawy jakości obsługi oraz zwiększenia wydajności ich pracy. 

Reklama

Na targach Aircraft Interiors Expo zaprezentowane zostały m.in. inteligentne wózki cateringowe, które można sterować za pomocą aplikacji na smartwatcha lub za pośrednictwem panelu dotykowego. Nowoczesne sterowanie obejmuje zarówno sterowanie wózka, jak i blokowanie jego kółek.

Ograniczenie konieczności pchania wózka cateringowego przez kabinę stanowiłoby dużą ulgę dla personelu pokładowego. Załadowany wózek na trasie dalekodystansowej może bowiem ważyć nawet ponad 100 kg. Oprogramowanie wózka byłoby zdolne automatycznie wykrywać kolejne rzędy siedzeń i zatrzymywać się w najdogodniejszym miejscu nawet bez sterowania ze strony personelu pokładowego.

Skorzystaliby też pasażerowie, bo dzięki inteligentnemu sterowaniu wózki nie uderzałyby w oparcia foteli. Wózki automatycznie zatrzymywałyby się przed przechodzącymi pasażerami czy np. osobami, które wystawiają nogi w kierunku przejścia.

Rozwiązanie firmy Altran to na razie tylko prototyp, ale technologicznie można go bez problemu wdrożyć na pokłady. Wymaga to uzyskania certyfikacji.

Z kolei firma FTS prowadzi prace nad aplikacją na smartwatche, która pozwoli przesyłać komunikaty bezpośrednio od pasażerów do załogi. W ten sposób podróżni nie musieliby już wzywać załogantów, lecz mogliby poprosić np. o napój za pośrednictwem specjalnej aplikacji.

Pasażerowie składaliby zamówienie albo przez aplikację ściąganą na ich własne urządzenia mobilne, albo za pośrednictwem pokładowego systemu rozrywki. Informacja trafiałaby bezpośrednio do personelu pokładowego. W ten sposób członkowie załogi mogliby zamiast dwukrotnie, tylko jeden raz chodzić z kuchni do fotela pasażera. Aplikacja mogłaby też poprawić efektywność poprzez grupowanie zamówień od podróżnych z jednej części samolotu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama