W Melbourne powstanie trzecie lotnisko

17 marca 2017 11:00
4 komentarze
Władze australijskiego stanu Victoria zadeklarowały, że w ciągu pięciu lat rozpoczną budowę trzeciego portu lotniczego w rejonie Melbourne. Inwestycja ma pochłonąć ok. 5 mld dolarów australijskich (ok. 15 mld zł).
Reklama
W ciągu najbliższych pięciu lat określona zostanie lokalizacja nowego lotniska, co umożliwi rozpoczęcie jego budowy - zapowiedzieli przedstawiciele centrolewicowego rządu stanu Victoria. Nowy port najprawdopodobniej powstanie w Koo Wee Rup na południowy-wschód od Melbourne i będzie uzupełniał dwa funkcjonujące lotniska Tullamarine i Avalon.

Koo Wee Rup, położone ok. 60 km od centrum Melbourne - drugiego największego miasta w Australii - zostało wybrane z uwagi na korzystne warunki dotyczące własności ziemi, możliwy przebieg ścieżek lotu oraz uwarunkowania środowiskowe.

Rzecznik ministra planowania stanu Victoria podkreślił, że w chwili obecnej zarówno główne lotnisko Tullamarine, jak i niskokosztowe Avalon mają wolną przepustowość. Jednak władze stanu chcą przygotować się na spodziewany wzrost ruchu do i z Melbourne oraz okolicznych atrakcji turystycznych. Rzecznik wskazał, że Sydney poprzez brak planowania boryka się teraz z coraz poważniejszym problemem ograniczonej przepustowości.

Nowe lotnisko powstałoby blisko popularnych wśród turystów Phillip Island i półwyspu Mornington. W ramach nowej inwestycji ma powstać także linia kolejowa do lotniska.

Poparcie dla inicjatywy nie jest jednak jednomyślne nawet w rządzie stanu. Sceptyczny jest m.in. minister infrastruktury stanu Victoria, który zwraca uwagę na problemy lotniska Avalon. Port lotniczy został otwarty dla lotów pasażerskich w 1995 r., ale do dziś korzysta z niego tylko jedna linia - Jetstar. Rocznie z lotniska Avalon, które jest położone ok. 50 km od centrum Melbourne i ok. 15 km od centrum dużego miasta Geelong, korzysta mniej niż milion pasażerów. Port jest za to ważnym ośrodkiem obsługi technicznej samolotów.

Główne lotnisko w Melbourne obsługuje rocznie ponad 33 mln pasażerów. Jest położone niecałe 20 km od centrum miasta.

Lotnisko Avalon jest położone na południowy-zachód od miasta, a Tullamarine - na północny-zachód. Nowy port znalazłby się zatem w przeciwnym kierunku od Melbourne.
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2017-03-18 20:16   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@gość_e083a, w przypadku CPL w Polsce to ja bym się spodziewał, że byłoby zamiast lotniska Chopina. Za t w lokalizacji umożliwiającej nie ograniczone prowadzenie ruchu przez całą dobę, z dobrym (bezpośrednim) dojazdem koleją z jak największej ilości miast w Polsce oraz w pobliżu autostrad.
Potem należałoby jeszcze zacząć współpracować z przewoźnikiem kolejowym (code share, wspólny program lojalnościowy, check-in w okolicznych miastach na dworcach (Warszawa, Łódź a może też Katowice i Kraków)
gość_a3047 2017-03-17 12:19   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
Berlin ich wykończy, nie maja szans w konkurencji z BBR.
gość_89b60 2017-03-17 11:37   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
Zaraz, zaraz, przecież Australian CPL ma powstać pod Alice Springs.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy