×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W Melbourne powstanie trzecie lotnisko


Władze australijskiego stanu Victoria zadeklarowały, że w ciągu pięciu lat rozpoczną budowę trzeciego portu lotniczego w rejonie Melbourne. Inwestycja ma pochłonąć ok. 5 mld dolarów australijskich (ok. 15 mld zł).

W ciągu najbliższych pięciu lat określona zostanie lokalizacja nowego lotniska, co umożliwi rozpoczęcie jego budowy - zapowiedzieli przedstawiciele centrolewicowego rządu stanu Victoria. Nowy port najprawdopodobniej powstanie w Koo Wee Rup na południowy-wschód od Melbourne i będzie uzupełniał dwa funkcjonujące lotniska Tullamarine i Avalon. 

Koo Wee Rup, położone ok. 60 km od centrum Melbourne - drugiego największego miasta w Australii - zostało wybrane z uwagi na korzystne warunki dotyczące własności ziemi, możliwy przebieg ścieżek lotu oraz uwarunkowania środowiskowe. 

Rzecznik ministra planowania stanu Victoria podkreślił, że w chwili obecnej zarówno główne lotnisko Tullamarine, jak i niskokosztowe Avalon mają wolną przepustowość. Jednak władze stanu chcą przygotować się na spodziewany wzrost ruchu do i z Melbourne oraz okolicznych atrakcji turystycznych. Rzecznik wskazał, że Sydney poprzez brak planowania boryka się teraz z coraz poważniejszym problemem ograniczonej przepustowości. 

Nowe lotnisko powstałoby blisko popularnych wśród turystów Phillip Island i półwyspu Mornington. W ramach nowej inwestycji ma powstać także linia kolejowa do lotniska. 

Poparcie dla inicjatywy nie jest jednak jednomyślne nawet w rządzie stanu. Sceptyczny jest m.in. minister infrastruktury stanu Victoria, który zwraca uwagę na problemy lotniska Avalon. Port lotniczy został otwarty dla lotów pasażerskich w 1995 r., ale do dziś korzysta z niego tylko jedna linia - Jetstar. Rocznie z lotniska Avalon, które jest położone ok. 50 km od centrum Melbourne i ok. 15 km od centrum dużego miasta Geelong, korzysta mniej niż milion pasażerów. Port jest za to ważnym ośrodkiem obsługi technicznej samolotów. 

Główne lotnisko w Melbourne obsługuje rocznie ponad 33 mln pasażerów. Jest położone niecałe 20 km od centrum miasta. 

Lotnisko Avalon jest położone na południowy-zachód od miasta, a Tullamarine - na północny-zachód. Nowy port znalazłby się zatem w przeciwnym kierunku od Melbourne. gość_f1528 - Profil
gość_f1528
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie