1,5 tys. lotów odwołanych przez strajk we Francji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 marca 2017 08:00
Ubiegłotygodniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego w Brest, Bordeaux i Marsylii we Francji doprowadził do odwołania 1,5 tys. lotów i wygenerował 5,3 tys. godzin opóźnień innych rejsów - wynika z danych organizacji Airlines for Europe (A4E).
Reklama
A4E podała, że w efekcie protestu kontrolerów w trzech centrach kontroli przepustowość francuskiej przestrzeni powietrznej zmalała o 25 proc., co doprowadziło do opóźnień i odwołań nie tylko lotów do i z tego kraju. Problemy dotknęły także obsługi tras przebiegających nad Francją, m.in. najbardziej ruchliwego kierunku w Europie - Wielka Brytania-Hiszpania.

- To okropne widzieć milion pasażerów dotkniętych pierwszym w tym roku strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego. Nie możemy dłużej czekać - europejscy i francuscy politycy muszą wdrożyć środki, które doprowadzą do zmniejszenia wpływu takich strajków na podróżnych. Polityczne, operacyjne i technologiczne rozwiązania tego dotyczącego całego kontynentu problemu istnieją. Takie rozwiązania pozwolą ograniczyć negatywne skutki dla podróżnych i biznesu, a równocześnie nie odbiorą fundamentalnego prawa do strajku - przekonuje Thomas Reynaert, dyrektor zarządzający A4E.

A4E, organizacja zrzeszająca europejskie linie obsługujące ponad 50 proc. ruchu w Unii (m.in. Lufthansę, Ryanaira, IAG, Air France-KLM i easyJet) od dawna lobbuje w Brukseli na rzecz zmiany zasad, na jakich kontrolerzy mogą strajkować. Organizacja proponuje m.in. wprowadzenie obowiązkowego zgłaszania strajków z 72-godzinnym wyprzedzeniem, wprowadzenia minimalnego poziomu obsługi oraz umożliwienia tymczasowego przejmowania kontroli w strajkujących kraju przez kontrolerów z sąsiednich państw.

Organizacja podaje, że w latach 2010-2016 w Unii Europejskiej kontrolerzy strajkowali łącznie 217 dni, czyli średnio raz na dziewięć dni. Strajki utrudniały loty łącznie przez 278 dni. Całkowity koszt tych protestów dla unijnej gospodarki wyniósł według A4E 12 mld euro.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy