Od jutra kolejny strajk w British Airways

16 lutego 2017 11:00
Od piątku (17.2) rozpocznie się czterodniowy strajk personelu pokładowego British Airways. Władze przewoźnika zapewniają, że nie ucierpią na nim pasażerowie linii. 

Reklama
Akcja strajkowa związana jest z tym, że personel pokładowy zatrudniony na nowych warunkach nie jest w stanie porozumieć się z władzami przewoźnika na temat wynagrodzenia. Związek zawodowy Unite, reprezentujący pracowników obsługujących trasy europejskie i dalekodystansowe zatrudnionych na nowych zasadach, określa pensje otrzymywane przez pracowników jako głodowe i utrzymuje, że stewardessy oraz stewardzi zarabiają średnio 16 tys. funtów rocznie, wliczając w to dodatki. Z wyliczeniami związku zawodowego nie zgadzają się władze spółki, które twierdzą, że nikt z pracowników personelu pokładowego nie zarobił poniżej 21 tys. funtów.

Od początku tego roku pracownicy zatrudnieni na nowych zasadach strajkowali już 11 dni. W piątek rozpocznie się kolejny, czterodniowy strajk. Kolejna akcja strajkowa zapowiedziana jest od 22 do 25 lutego.

Jak zapewniają władze British Airways, podobnie jak podczas wcześniejszych akcji strajkowych, pasażerowie nie odczują skutków strajku. Na czas strajku linie lotnicze wynajmują samoloty wraz z załogami od innych przewoźników, a w przypadku ok. 1 proc. zaplanowanych połączeń loty zostaną połączone.

Decyzja o wynajęciu samolotów wraz z załogami od innych przewoźników rozżaliła przedstawicieli związku zawodowego.

- Linie lotnicze podjęły świadomą decyzję, by dać pieniądze innym przewoźnikom, zamiast użyć ich do rozwiązania problemu poziomu wynagrodzenia wpędzającego ciężko pracujący personel pokładowy w trudności finansowe - powiedział Matt Smith, przedstawiciel regionalny związku Unite.

- Nasza oferta płacy dla personelu pokładowego zatrudnionego na nowych warunkach zbliżona jest do porozumień, na które zgodziło się 90 proc. pracowników British Airways, w tym wielu członków związku Unite. Oferta odzwierciedla także poziom wynagrodzenia w innych brytyjskich liniach lotniczych i zapewnia, że zarobki otrzymywane przez personel pokładowy mixed crews będzie odpowiadał wynagrodzeniu w konkurencyjnych liniach lotniczych - napisały w oświadczeniu linie British Airways.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy