Ryanair zrywa współpracę z Momondo

28 listopada 2016 06:45
1 komentarz
Ryanair wypowiedział ze skutkiem natychmiastowym umowę licencyjną z Momondo. Pośrednik ten nie będzie mógł już sprzedawać biletów na loty irlandzkiej linii.
Reklama
yPowodem wypowiedzenia oferty jest to, że Momondo w wynikach wyszukiwania biletów uwzględniała, poza cenami z oficjalnej strony Ryanaira, także odniesienia do oferty firm takich jak Opodo i CheapOair. To tzw. strony screen-scrapingowe, czyli automatycznie przeszukujące witryny przewoźników i pobierające ceny, a następnie sprzedające połączenia przez własną stronę.

Ryanair od dawna walczy ze screen-scrapingiem, bo uważa, że to naraża jego pasażerów na ryzyko. Przeciwko firmom Opodo i eDreams złożył nawet pozwy. Według Ryanaira tacy pośrednicy nie przekazują do linii wystarczająco dużo danych, co utrudnia komunikację z pasażerem np. na wypadek zmiany rozkładu. Do tego powoduje również problemy z odprawą online i zmianami szczegółów lotu. Do tego irlandzka linia zarzuca stronom screen-scrapingowym, że narzucają nieuczciwe opłaty dodatkowe ponad cenę lotu.

- Należy podkreślić, że Ryanair nie ma żadnego porozumienia z Opodo lub CheapOair, które nadal dokonują nieautoryzowanego screen-scrapingu i sprzedają nasze tanie bilety. Ponownie zachęcamy klientów do rezerwowania biletów bezpośrednio na stronie Ryanaira - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Robin Kiely z Ryanaira.

Momondo nie miało wyłączności na wyświetlanie cen Ryanaira wśród wyników wyszukiwania biletów. Może to robić m.in. popularny Skyscanner. Warunkiem jest jednak to, że witryna ta zawsze odsyła do oficjalnej strony Ryanaira.

Momondo to założona w 2006 r. w Danii multiwyszukiwarka, która obecnie ma witryny w większości państw europejskich, w tym w Polsce.

Ostatnie komentarze

gość_5dcee 2016-11-28 21:20   
gość_5dcee - Profil gość_5dcee
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi najcześciej o pieniądze. Ani momondo, ani opodo, ani tym bardziej Ryanair, o nic innego nie dbają. A juz na pewno nie o dobro pasażerów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy