Będzie trzeci pas startowy w Dublinie
Spółka Dublin Airport Authority ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę północnej drogi startowej wraz z systemem dróg kołowania. Wartość kontraktu jest szacowana na 320 mln euro.
Nowa droga startowa o długości 3,11 km zostanie zbudowana na północ od terminali dublińskiego lotniska. Będzie równoległa do istniejącej głównej drogi o kierunku 10/28. Prace mają rozpocząć się w I połowie 2017 r., a pierwsze samoloty mają skorzystać z nowego pasa w 2020 r.
Inwestycja jest niezbędna, bo w zeszłym roku lotnisko odprawiło ponad 25 mln pasażerów. Taką wartość już w 2007 r. uznano za graniczną do podjęcia decyzji o budowie nowego pasa. W I kwartale br. ruch w Dublinie wzrósł o kolejne 17 proc.

W ramach prac wyburzona zostanie nieużywana już droga startowa o kierunku 11/29. Obecnie jest ona wykorzystywana jako zapasowa płyta postojowa dla samolotów. Nadal funkcjonować będzie trzeci, poprzeczny pas o kierunku 16/34. Obecnie jest to zapasowa droga startowa, wykorzystywana w szczególnych warunkach pogodowych oraz godzinach szczytu.

Pierwszym etapem prac będzie wymiana nawierzchni na istniejącej głównej drodze startowej 10/28. Ma ona rozpocząć się w III kwartale br., a zakończyć - w I kwartale 2018 r. Prace będą prowadzone wyłącznie nocą. Wykonawca nowej drogi startowej będzie musiał zapewnić, że do zakończenia wymiany nawierzchni na istniejącym pasie startowym przepustowość lotniska nie spadnie.
Projekt obejmuje także budowę lub przebudowę łącznie dziesięciu dróg kołowania zjazdowych z nowej drogi startowej (w tym cztery drogi szybkiego zjazdu) oraz równoległej drogi startowej. Przebudowany zostanie też początkowy fragment drogi startowej 34, który będzie przecinał nowy pas startowy.
W ramach inwestycji zostanie też zbudowana nowa płyta postojowa dla samolotów, która zastąpi zlikwidowany pas 11/29. Ma to nastąpić do I kwartału 2018 r.
Wykonawca prac zostanie wybrany w postępowaniu dwuetapowym na podstawie całkowitego kosztu inwestycji - a zatem liczyć się będzie nie tylko niska cena budowy, ale i koszty utrzymania pasa.
Na razie władze lotniska nie rozwiązały jeszcze problemu hałasu w nocy. Zgodnie z pozwoleniem wydanym przez irlandzkie władze, po otwarciu nowej drogi startowej liczba nocnych operacji nie będzie mogła przekroczyć 65. Obecnie w godzinach nocnych w stolicy Irlandii ląduje lub startuje nawet ok. 100 samolotów. Mieszkańcy okolicznych wiosek obstają przy utrzymaniu limitu 65 operacji nocnych. Z kolei lotnisko proponuje, że w zamian za jego zniesienie wykupi lub zmodernizuje domy zlokalizowane w pobliżu nowej drogi startowej.
mapa Dominik Sipinski