Będzie trzeci pas startowy w Dublinie

10 sierpnia 2016 07:54
2 komentarze
Spółka Dublin Airport Authority ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę północnej drogi startowej wraz z systemem dróg kołowania. Wartość kontraktu jest szacowana na 320 mln euro.
Reklama
Nowa droga startowa o długości 3,11 km zostanie zbudowana na północ od terminali dublińskiego lotniska. Będzie równoległa do istniejącej głównej drogi o kierunku 10/28. Prace mają rozpocząć się w I połowie 2017 r., a pierwsze samoloty mają skorzystać z nowego pasa w 2020 r.

Inwestycja jest niezbędna, bo w zeszłym roku lotnisko odprawiło ponad 25 mln pasażerów. Taką wartość już w 2007 r. uznano za graniczną do podjęcia decyzji o budowie nowego pasa. W I kwartale br. ruch w Dublinie wzrósł o kolejne 17 proc.

W ramach prac wyburzona zostanie nieużywana już droga startowa o kierunku 11/29. Obecnie jest ona wykorzystywana jako zapasowa płyta postojowa dla samolotów. Nadal funkcjonować będzie trzeci, poprzeczny pas o kierunku 16/34. Obecnie jest to zapasowa droga startowa, wykorzystywana w szczególnych warunkach pogodowych oraz godzinach szczytu.


Pierwszym etapem prac będzie wymiana nawierzchni na istniejącej głównej drodze startowej 10/28. Ma ona rozpocząć się w III kwartale br., a zakończyć - w I kwartale 2018 r. Prace będą prowadzone wyłącznie nocą. Wykonawca nowej drogi startowej będzie musiał zapewnić, że do zakończenia wymiany nawierzchni na istniejącym pasie startowym przepustowość lotniska nie spadnie.

Projekt obejmuje także budowę lub przebudowę łącznie dziesięciu dróg kołowania zjazdowych z nowej drogi startowej (w tym cztery drogi szybkiego zjazdu) oraz równoległej drogi startowej. Przebudowany zostanie też początkowy fragment drogi startowej 34, który będzie przecinał nowy pas startowy.

W ramach inwestycji zostanie też zbudowana nowa płyta postojowa dla samolotów, która zastąpi zlikwidowany pas 11/29. Ma to nastąpić do I kwartału 2018 r.

Wykonawca prac zostanie wybrany w postępowaniu dwuetapowym na podstawie całkowitego kosztu inwestycji - a zatem liczyć się będzie nie tylko niska cena budowy, ale i koszty utrzymania pasa.

Na razie władze lotniska nie rozwiązały jeszcze problemu hałasu w nocy. Zgodnie z pozwoleniem wydanym przez irlandzkie władze, po otwarciu nowej drogi startowej liczba nocnych operacji nie będzie mogła przekroczyć 65. Obecnie w godzinach nocnych w stolicy Irlandii ląduje lub startuje nawet ok. 100 samolotów. Mieszkańcy okolicznych wiosek obstają przy utrzymaniu limitu 65 operacji nocnych. Z kolei lotnisko proponuje, że w zamian za jego zniesienie wykupi lub zmodernizuje domy zlokalizowane w pobliżu nowej drogi startowej.

mapa Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

Kelo 2016-08-10 10:29   
Kelo - Profil Kelo
łysy: oj tam oj tam przecież ruszyli z inwestycją patrząc na ich ambitny harmonogram ze strony lotniska, żadnych opóźnień jeszcze nie ma :) Natomiast wyczekiwać to można coś bardziej realnego np A380 do WAW czy jakieś nowe połączenie. Na pewno nie tej DS bo prędzej się przekręcimy ze starości. Ten port był długo przed nami rozwijając się swoim wolniejszym bądź szybszym tempem i zapewne jeszcze długo po nas zostanie o ile się priorytety transportowe nie zmienią. Unijna biurokracja i te decyzje środowiskowe są jeszcze gorsze od POLSKIEJ ! Komentarz do artykułu: Dublin elegancko realizuje inwestycje, pewnie w 2007 myśląc o przyszłym pasie ruszyli z tematem -> skonsultowali publicznie, porobili decyzje środowiskowe itp itd teraz tylko lać beton czy asfaltobeton cokolwiek tam wybrali.
lysypiotr76 2016-08-10 09:04   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Dublin już zaczyna właściwie budowę trzeciego pasa a KRK nie może ruszyć z jednym .Polska biurokracja ma swój udział w tym temacie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy