Ryanair zapowiada cięcia w Stansted

27 lipca 2016 11:22
3 komentarze
W reakcji na planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Ryanair postawi na rozwój w Europie kontynentalnej - zapowiedzieli przedstawiciele linii. Już tej zimy przewoźnik mocno ograniczy ofertę ze swojej głównej bazy w Londynie-Stansted.
Reklama
Podczas prezentacji wyników finansowych za okres od kwietnia do czerwca br. przedstawiciele Ryanaira podkreślili, że wynik referendum w sprawie Brexitu był dla nich przykrą niespodzianką. Podkreślili, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii doprowadzi do spowolnienia gospodarczego i okresu niepewności zarówno na wyspach, jak i na kontynencie. Ryanair zaznacza jednak, że na razie trudno przewidywać dokładne konsekwencje - pisaliśmy o tym w serwisie Pasazer.com.

Aby zabezpieczyć się przed tymi nieprzewidywalnymi skutkami Ryanair zamierza postawić na rozwój w Europie kontynentalnej. Już tej zimy przewoźnik zamierza zmniejszyć oferowanie i liczbę lotów na wielu trasach ze swojej największej bazy w Londynie-Stansted. Ryanair podkreśla jednak, że nie będzie zamykał na razie żadnych tras. Linia w komunikacie dodaje, że w ostatnich latach rozwój w Stansted był szybszy niż zaplanowany, więc nawet po cięciach utrzyma oferowanie większe niż zakładała jeszcze kilka lat temu.

Obecnie Ryanair oferuje ze Stansted 1,2 tys. lotów tygodniowo. Dla porównania z drugiej co do wielkości bazy w Dublinie samoloty irlandzkiej linii wylatują jedynie 796 razy tygodniowo, a z najważniejszego dla przewoźnika lotniska w Polsce, czyli Modlina, 178 razy.

Ryanair zwraca jednak uwagę, że podejmowane teraz decyzje to nie ostateczna odpowiedź na Brexit, bo wciąż jest zbyt dużo niewiadomych.

- Dopóki w ciągu najbliższych dwóch lat nie zostaną wyjaśnione niewiadome dotyczące długoterminowych stosunków politycznych i gospodarczych z Unią, nie będziemy w stanie przewidzieć wpływu Brexitu na nasze otoczenie biznesowe i regulacyjne. Jednak mamy plany awaryjne na wszystkie ewentualności - podkreśla przewoźnik w komunikacie giełdowym.

Ryanair spodziewa się, że Brexit doprowadzi w krótkim terminie do osłabienia funta i presji na obniżanie cen biletów co najmniej do końca 2017 r. Podkreśla, że niepewna jest przyszłość trzech tras krajowych w Wielkiej Brytanii oraz zasad, na jakich akcjonariuszami linii mogą być obywatele Wielkiej Brytanii.

Spółka zaznacza jednak, że może na Brexicie skorzystać, jeśli zmiany utrudnią działalność konkurentom zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii - czyli easyJetowi.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7e087 2016-07-29 09:05   
gość_7e087 - Profil gość_7e087
Linie coś z niewykorzystanymi samolotami będą musiały zrobić, także ewentualnie w miejsce kierunków robotniczych pojawi się coś na południe Europy, zwłaszcza Bałkany.
milo2 2016-07-27 21:26   
milo2 - Profil milo2
Niestety, ale polskie lotniska opierają się na ruchu do UK, dlatego możemy wszyscy zostać poszkodowani. Najgorzej z małymi portami, gdzie jest 10-15 kierunków i ciężko dostać inne połączenie.
lysypiotr76 2016-07-27 11:42   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
O tym już wiadomo od dawna. Podobnie postepuje W6 bo funt traci i linie również.To takie poklosie Brexitu.Ale zmniejszą rotacje ,nie zamkną połączeń. Jaki to będzie miało wpływ na polskie lotniska to się okaże.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy