×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair na razie bez decyzji o lotach z Warszawy


Ryanair wystąpił do Lotniska Chopina o zezwolenia na starty i lądowania ośmiu trasach międzynarodowych. Jak wynika z naszych informacji, wciąż jednak nie wiadomo które z tych połączeń, kiedy i czy w ogóle ruszą.


Jak poinformował kilka dni temu portal Fly4Free.pl, Ryanair zaaplikował o sloty, czyli przydziału czasu na start i lądowanie, na Lotnisku Chopina na osiem tras: do Alicante, Aten, Mediolanu, Paryża Beauvais, Brukseli Charleroi, Dublina, Madrytu i Londynu Stansted. Wszystkie z nich miałyby ruszyć jesienią.


Uzyskanie slotów jest niezbędne przed rozpoczęciem lotów na Lotnisko Chopina, gdyż jest to tzw. lotnisko koordynowane. Oznacza to, że ruch na nim jest na tyle duży, że wymaga wcześniejszego zaplanowania. Lotnisko nie może jednak dyskryminować przewoźników - mimo że o Ryanaira nie zabiega, nie może mu zakazać lotów, o ile tylko odpowiednie sloty będą dostępne. 

Na razie nie wiadomo jednak, czy Ryanair rozpocznie loty międzynarodowe z Lotniska Chopina tej jesieni. Jak ustaliliśmy w źródłach związanych z kierownictwem linii, żadne decyzje jeszcze nie zapadły. 

Złożenie wniosku o sloty na Lotnisku Chopina może być dla przewoźnika działaniem strategicznym - Ryanair może w ten sposób pokazać Modlinowi, ale też konkurentom (Wizz Airowi i LOT-owi), że może rozwinąć się również na głównym warszawskim lotnisku. 


Nawet jeśli Ryanair zdecyduje się uruchomić loty międzynarodowe z Lotniska Chopina, to Modlin na tym nie straci. Przewoźnik myśli o rozwijaniu obydwu portów w taki sam sposób, jak robi to np. w Brukseli i Charleroi czy Rzymie-Fiumicino i Ciampino. Oznacza to, że z głównego lotniska będą obsługiwane najbardziej rentowne trasy z dużym odsetkiem pasażerów biznesowych, a z lotniska podmiejskiego niezależnie połączenia we wszystkich kierunkach. 

Modlin pozostanie głównym portem Ryanair w Warszawie, choć nie wykluczamy dalszego rozwoju siatki krajowej z lotniska Chopina i może, w dalszej perspektywie, uruchomienia połączeń międzynarodowych z tego portu, idąc za przykładem Rzymu, Mediolanu czy Brukseli, gdzie Ryanair jest obecny na dwóch lotniskach, z wyraźną przewagą ruchu na jednym z nich - mówi w rozmowie z Pasazer.com Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira ds. regulacyjnych i prawnych.

Na przykład, jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, w Brukseli Ryanair oferuje 14 tras z głównego lotniska Zaventem, z czego dziewięć powiela połączenia z Charleroi. Pozostałe pięć to albo trasy typowo biznesowe (Berlin-Schonefeld, Lizbona, Rzym-Fiumicino i Bratysława) albo wakacyjna Larnaka. 

Ryanair nie zmienia na pewno decyzji co do lotów krajowych - te zostaną przeniesione z Modlina na Lotnisko Chopina już od początku października. 

fot. Dominik Sipinski, Piotr Bożykgość_94424 - Profil
gość_94424
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie