×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa czarna lista linii lotniczych


Po raz pierwszy z czarnej listy linii lotniczych, którym nie wolno latać do Unii Europejskiej, zniknął kazachski przewoźnik Air Astana. Komisja Europejska zdecydowała się za to dopisać do listy Iraqi Airways. 
Air Astana znajdowała się na czarnej liście od 2009 r., choć od dłuższego czasu zakaz obejmował tylko część floty tej linii. Od teraz kazachska spółka może już wykonywać loty do Unii bez żadnych ograniczeń związanych z bezpieczeństwem. 

Na liście znajduje się obecnie 230 przewoźników, którym nie wolno w ogóle lądować w ani wlatywać nad teren UE. Wykaz obejmuje wszystkie spółki z 20 państw: Afganistanu, Angoli (poza TAAG), Beninu, Kongo, DR Kongo, Dżibuti, Gwinei Równikowej, Erytrei, Gabonu (z wyjątkiem Afrijet i SN2AG), Indonezji (poza Garuda Indonesia, Airfast Indonesia, Ekspres Transportasi Antarbenua i Indonesia Air Asia), Kazachstanu (poza Air Astaną), Kirgistanu, Liberii, Libii, Mozambiku, Nepalu, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Sierra Leone, Sudanu i Zambii. Powodem umieszczenia ich na liście są najczęściej niewystarczające przepisy dotyczące bezpieczeństwa w tych krajach.

Poza tymi liniami na liście są też dwie spółki z krajów, które nie zostały w całości wpisane na czarną listę: Iraqi Airways i Blue Wing Airlines z Surinamu.

Siedem linii na liście jest objętych ograniczeniami operacyjnymi, co oznacza, że mogą one wykonywać loty do Unii tylko niektórymi samolotami ze swojej floty. W takiej sytuacji są: Afrijet i SN2AG z Gabonu, TAAG Angola Airlines (do UE mogą latać boeingi 777 i 737-700 tej linii), Air Services Comores, Iran Air (do UE mogą latać airbusy A300 i A310 linii), Air Koryo (zgoda na tupolewy Tu-204) i Air Madagascar. Poza TAAG i Iran Air ta warunkowo zgoda jest tylko teoretyczna, gdyż linie te i tak nie latają do Europy.gość_763e4 - Profil
gość_763e4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie