Dubaj: Startuje Dubai Airshow 2015

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
08 listopada 2015 10:15
Rozpoczął się 13. Dubai Airshow. Pokazy odbędą się na lotnisku Dubai World Central (DWC) w Dubaju i potrwają do 12 listopada. To jedna z największych tego typu imprez w tej części świata. Codziennie będziemy informować naszych czytelników o nowościach lotniczych z Dubaju.
Reklama

Air Show w liczbach

Dubai Airshow odbywa się od 24 lat, jest więc dość młodą imprezą branży lotniczej. Przez ten czas jednak stał się ważnym wydarzeniem w międzynarodowym kalendarzu lotniczym. Jest to najszybciej rozwijająca się impreza lotnicza na świecie. W 2013 roku pokazy odwiedziło 58 548 zwiedzających z całego świata. W tym roku planowany jest wzrost o około 10 proc.

Impreza jest miejscem zebrania się najważniejszych graczy branży lotniczej z całego świata, którzy prezentować będą najnowsze rozwiązania technologiczne. Po raz drugi odbędzie się na nowym lotnisku Dubai World Central (DWC).

//www.pasazer.com/img/images/normal/dubai,airshow,media5.jpg
Najważniejsze liczby wystawy to:
  • 1100 wystawców z całego świata
  • 58 500 zwiedzających
  • 80 000 odwiedzających ogółem
  • 105 000 m kw. powierzchni handlowej
  • 112 000 m kw. dla prezentacji samolotów
  • ok. 160 samolotów, w tym 32, które dadzą pokaz
  • 194 oficjalne delegacje z 62 krajów
  • 1452 akredytowanych dziennikarzy z całego świata

Pokazy w Dubaju organizowane są przez firmę "Fairs & Exhibitions Ltd" we współpracy z rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, departamentem lotnictwa cywilnego oraz międzynarodowym lotniskiem DWC w Dubaju. Sponsorem i oficjalnym partnerem są linie Emirates. Tegoroczne centrum prasowe sponsorowane jest przez Boeinga oraz port lotniczy Dubai World Central.

//www.pasazer.com/img/images/normal/dubai,airshow,media4.jpg

Najwięksi gracze: Airbus i Boeing

Na imprezie obecnych będzie wiele firm lotniczych. Jednak jak zawsze największe zainteresowanie wzbudzać będą dwaj najwięksi gracze branży lotniczej - Airbus i Boeing. Dla tych producentów będzie to dość "zwyczajny" salon, choć producenci staną do walki o bardzo duże zamówienia linii Emirates oraz Etihad Airways.

Airbus zaprezentuje swoją wizję podróży lotniczych w przyszłości oraz ekologicznego lotnictwa. Zwiedzanie stoiska Airbus Defence & Space pozwoli zapoznać się z "Koncepcją przyszłości według Airbusa" – dość swobodnym wyobrażeniem przyszłości w lotnictwie.

Podczas targów Airbus zaprezentuje w ramach wystawy statycznej modele firmowego A350-900 XWB, A350-900 Qatar Airways, dwuklasowego A380 linii Emirates oraz A380 Qatar Airways, a także samoloty korporacyjne ACJ A318 i A319. Airbus Defence & Space zaprezentuje A330 MRTT, A400M oraz C295M. Większość maszyn będzie prezentowanych przez cały czas trwania targów. W pawilonie gościnnym dla VIP-ów na terenie wystawy zaprezentowanych zostanie kilka modeli makietowych (komercyjne modele A350 XWB, A320neo, A330, A380 oraz model wojskowy A400M), a także rzeczywistych rozmiarów końcówka skrzydeł "Sharklet" montowana w samolotach z rodziny A320.

Podczas imprezy będzie można także obejrzeć kilka samolotów Boienga. Innowacyjne wnętrze Boeing Sky Interior prezentowane na pokładzie samolotu B737-800 należącego do flyDubai. Qatar Airways zaprezentuje boeinga B787-8 Dreamliner. Na miejscu będzie pokazanych wiele maszyn wojskowych koncernu Boeing m.in. F/A-18E Super Hornet, P-8A Poseidon, C-17 Globemaster III.

//www.pasazer.com/img/images/normal/dubai,airshow,media3.jpg
Niewykluczone, że linia Emirates zaprezentuje jednego dnia także swojego B777-300ER. Przewoźnik rozważa złożenie na pokazach dużego zamówienia na następcę tej maszyny - B777-9X.

Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

Bombardier, Embraer, ATR, MRJ, Suchoj i Antonow

Bombardier zaprezentuje szeroką gamę swoich produktów. W Dubaju zobaczymy samoloty biznesowe: Challenger 605 oraz Global 6000, a także maszyny pasażerskie Q400 NextGen, CRJ-1000 NextGen. Podczas pokazów ogłoszone mają zostać również kontrakty na najnowszy produkt - CSeries, który reprezentowany będzie modelem CS100 w barwach linii SWISS.

Embraer pokaże model biznesowego ERJ-135 oraz E-Jeta E190. Na pokazach będą także cztery samoloty biznesowe: Legacy 650, Lineage 1000, Phenom 100 Emirates oraz Phenom 300. Wśród użytkowników tych maszyn jest znany aktor filmowy Jackie Chan, który jest ambasadorem marki Embraer Executive Jets. Jego samolot Legacy 650 prawdopodobnie także zostanie zaprezentowany w Dubaju. Ponadto Embraer zaprezentuje makietę kabiny nowej generacji E-Jetów E2 i specjalny pawilon poświęcony wojskowemu embraerowi KC-390.

Na pokazach nie zabraknie także ukraińskiej i rosyjskiej myśli technicznej. Antonow zaprezentuje samolot An-178, a Suchoj maszynę SSJ100 w barwach meksykańskiej linii Interjet. Jest to pierwszy SuperJet dla zachodniego przewoźnika. Maszyna posiada także nowy wystrój kabiny zaprojektowany przez włoską Pininfarinę.

Po raz kolejny w Dubaju zostanie zaprezentowany pełna makieta kabiny japońskiego Mitsubishi Regional Jet (MRJ). Japoński producent zapowiada także podpisanie nowego kontraktu.

ATR wystawi na Dubai Airshow 2015 model 72-600. Producent planuje podpisanie dwóch kontraktów.

W tym roku pojawi się polski akcent lotniczy. Na dubajskim salonie na stanowisku Finnmacanica/Alenia/Agusta Westland zostanie zaprezentowany PZL SW-4 "Puszczyk" czyli polski lekki śmigłowiec produkcji PZL Świdnik.

Pełna lista statków powietrznych jakie będą prezentowane podczas tej imprezy znajduje się tutaj.

Pokazy uświetnią dwie grupy akrobacyjne: włoska Frecce Tricolori oraz Al Fursan z Emiratów.

Fot. Dubai Air Show Media
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama