×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CityJet wybrał suchoja SSJ100


Linia CityJet podjęła decyzję o odświeżeniu swojej floty. Jako następcę Avro przewoźnik wybrał suchoja SSJ100. Łącznie irlandzka spółka zamówiła 15 takich maszyn wraz z opcjami na kolejnych 10.


Wartość kontraktu, wraz z opcjami, opiewa na kwotę 1 mld dolarów amerykańskich. Nowe samoloty przewoźnika zabiorą na pokład 98 pasażerów w konfiguracji jednoklasowej, a także odmłodzą flotę, z której odejdą wysłużone BAe Avro RJ85.

Dostawa pierwszej maszyny planowana jest na I kwartał 2016 r. W przyszłym roku przewoźnik otrzyma łącznie cztery takie maszyny, natomiast kolejnych 11 trafi do linii w 2017 r.

CityJet to spółka zarejestrowana w Irlandii, ale jej główną bazą jest lotnisko Londyn-City, z którego oferuje kilka tras do głównych ośrodków biznesowych w Europie. Linia oferuje też wiele lotów dla Air France-KLM, zarówno w formule wet lease, jak i code-share. Bazami dla tego segmentu działalności są Dublin, Rotterdam, Paryż-CDG i Antwerpia.

Obecnie flota przewoźnika składa się z 22 samolotów: jednego ATR-a 72-200, trzech Fokkerów F50 oraz 18 BAe Avro RJ85. Linia oczekuje na dostawę 23 samolotów: ośmiu bombardierów CRJ900 oraz 15 suchojów SSJ100.

//www.pasazer.com/img/images/normal/SSJ100_CityJet_Livery_Copyright%20SJI.jpg
Suchoj Superjet 100 (Sukhoi Superjet SSJ) to regionalny samolot pasażerski zaprojektowany przez firmę Suchoj oraz biuro konstrukcyjne Jakowlewa i Iljuszyna. Awionikę samolotu dostarcza firma Thales, układy sterujące Liebherr, a silniki PowerJet. Montaż maszyn odbywa się w zakładzie w Komsomolsku nad Amurem, ale produkcja seryjna planowana jest też w zakładach w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Do tej pory zamówiono 358 suchojów SSJ100 wraz ze 130 opcjami. Do końca września 2015 r. dostarczono łącznie 65 samolotów tego typu.

Konsultantem projektu jest Boeing, a partnerem strategicznym Alenia Aeronautica. We Włoszech działa także firma SuperJet International - spółka joint venture pomiędzy firmą Alenia Aermacchi (51 proc.), a holdingiem Suchoja (49 proc.), która jest odpowiedzialna za wykonanie dostaw dla zachodnich odbiorców SSJ100. W zakładzie każda maszyna otrzymuje pełny wystrój kabiny pasażerskiej i malowanie danego przewoźnika oraz przygotowanie dokumentacji lotniczej do dostawy.

Fot. Superjetgość_45436 - Profil
gość_45436
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie