Avinor: Wzrost liczby pasażerów w lipcu

24 sierpnia 2015 13:15
Z 46 lotnisk zawartych w grupie Avinor skorzystało ponad 4,72 mln pasażerów w lipcu. To o 2,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Tylko w samym porcie lotniczym Oslo-Gardermoen odprawiono blisko 2,43 mln osób (+3 proc.).
Reklama
W ramach grupy ruch wzrósł zarówno na trasach krajowych (2,5 mln, +2,7 proc.) jak i międzynarodowych (ponad 2,4 mln, +1,8 proc.). O 4,2 proc. spadła za to liczba operacji lotniczych (łącznie wykonano ich blisko 70 tys.).

Odzwierciedleniem lipcowych wyników ogólnokrajowych są rezultaty przewozowe na głównym lotnisku stołecznym Norwegii. W Oslo-Gardermoen z łącznej liczby wszystkich odprawionych ok. 850 tys. wybrało trasy wewnętrzne (+4,3 proc.), a blisko 1,6 mln - zagraniczne (+2 proc.).

- Rozczarowująca pogada, jaką w tym roku charakteryzują się miesiące letnie w naszym kraju, skłoniła większość wczasowiczów do skorzystania z ofert last-minute i udania się w cieplejsze zakątki Europy. Wzrost ruchu pasażerskiego, to głównie tego efekt - komentuje Jasper Spruit, dyrektor ds. ruchu pasażerskiego w Oslo Airport.

Pozostałe lotniska dedykowane liniom niskokosztowym i obsługujące aglomerację norweskiej stolicy zanotowały w ubiegłym miesiącu spadki: Rygge -16,1 proc. (niecałe 192 tys. pasażerów) i Sandefjor-Torp -12,3 proc. (blisko 155 tys.).

Z kolei trzy pozostałe największe norweskie porty lotnicze notowały w rozpatrywanym okresie wyniki zbliżone do ubiegłorocznych. W Bergen ruch zmalał o 0,8 proc. (ponad pół miliona odprawionych), a w Trondheim wzrósł o taką samą wartość (niecałe 360 tys. osób). Jedynie tylko większą, bo 2,4- proc. zwyżkę zanotowano w Stavanger (ponad 415 tys.).

W ramach grupy Avinor największe, bo ponad 20-proc. wzrosty notowano na lotniskach w: Vardø, Sørkjosen oraz Sandnessjøen. W tym samym miesiącu najwyższe (ponad 18-proc.) spadki miały miejsce we Florø oraz Værøy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy