Finnair: Duże wzrosty przewozów do Ameryki i po Finlandii

16 sierpnia 2015 11:29
W lipcu br. linie Finnair przewiozły łącznie 978,8 tys. pasażerów. To o 8,7 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Szczególnie szybko rozwijały się trasy do USA oraz krajowe, głównie ze względu na sezonowe zmiany siatki połączeń oraz przejęcia od Nordic Regional Airlines.
Reklama
Łączne oferowanie (ASK) wzrosło o 1,9 proc., a ruch (RPK) o 2,9 proc. Średnie wypełnienie samolotów wyniosło w lipcu 89,1 proc. i było wyższe od ubiegłorocznego o 0,9 pkt proc.

Najszybciej rozwijają się trasy do Ameryki Północnej. To głównie efekt otwarcia wcześniej niż w ubiegłym roku połączenia do Chicago, które cieszy się dużą popularnością. Łącznie na trasach transatlantyckich Finnair przewiózł blisko 30 tys. podróżnych (+37,1 proc.) przy zajętości miejsc na poziomie 91,1 proc. (-1,0 pkt proc.).

Dzięki przejęciom tras, które dotychczas obsługiwała na własne ryzyko biznesowe linia Nordic Regional Airlines (NORRA dawne Flybe Nordic) znacząco wzrosła ilość podróżnych przewiezionych wewnątrz Finlandii. W lipcu było ich 115,7 tys., czyli o 31,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Połączenia te, oprócz ruchu point-to-point, generują duże potoki transferowe, które są dla Finnair bardzo ważne z uwagi na budowanie silnego hubu w Helsinkach.

Dobre wyniki notują także trasy europejskie. Skorzystało z nich 678,1 tys. pasażerów (+8,2 proc.) przy średnim wypełnieniu samolotów na poziomie 88,2 proc. (+1,2 pkt proc.). Wzrosło na nich także oferowanie (+5,5 proc.) i ruch (+6,9 proc.). To głównie efekt włączenia do regularnej siatki połączeń tych tras, które rok temu funkcjonowały jako czarterowe.

Gorzej wypadły połączenia azjatyckie. Odprawiono na nich 156,4 tys. osób (-5,6 proc.). O 6,8 proc. obniżyło się oferowanie. Spadki linia tłumaczy dwoma czynnikami. Po pierwsze trasa do Hanoi zmieniła swój status z całorocznej na sezonową i obsługiwaną tylko z okresie jesienno-zimowym. Ponadto, ze względu na renowację floty zastosowano nową bardziej komfortową konfigurację pokładu z większą ilością przestrzeni dla pasażerów. Odbyło się to kosztem ilości foteli.

W segmencie cargo odnotowano spadek o 16,2 proc. w ilości przewiezionego frachtu lotniczego. To głównie efekt zmniejszenia się przewozów towarowych w ruchu nieregularnym.

Punktualność w lipcu wyniosła 89,3 proc.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy