Hiszpańskie lotnisko-widmo za 10 tys. euro

20 lipca 2015 10:53
4 komentarze
Sąd w Hiszpanii wystawił na licytację lotnisko w Ciudad Real. Od 2012 r. jest ono nieczynne z powodu bankructwa. Licytacja nie ma ceny minimalnej - jedyna oferta na razie to 10 tys. euro chińskiego konsorcjum.
Reklama
Port lotniczy w Ciudad Real - La Mancha im. Don Kichota stał się symbolem nietrafionych inwestycji lotniskowych w Hiszpanii. To prywatne lotnisko, którego budowa została sfinansowana przez dwa lokalne banki.

Inwestycja kosztowała miliard euro. Lotnisko zostało uruchomione w 2008 r. dla lotów krajowych, a w 2010 r. dla międzynarodowych. Przez krótki czas loty oferowały z niego Ryanair, Vueling, Air Nostrum i airberlin. Jednak do 2011 r. wszystkie trasy zostały zamknięte.

W 2012 r. spółka zarządzająca lotniskiem zbankrutowała (miała 300 mln euro długów) i port lotniczy został zamknięte. Sąd upadłościowy w Hiszpanii kilkukrotnie próbował sprzedać infrastrukturę na aukcjach - ceny minimalne były ustalane kolejno na 100 mln euro, 80 mln euro i 40 mln euro. Nie było chętnych. Na trwającej aukcji nie ma ceny minimalnej.

Jedyną ofertę jak na razie złożyło chińskie konsorcjum Tzaneen International. Oferuje za port lotniczy 10 tys. euro. Chińczycy chcą w Ciudad Real zbudować hub cargo, głównie dla towarów importowanych z i eksportowanych do Chin.

Inni zainteresowani mogą składać oferty do końca sierpnia.

Lotnisko w Ciudad Real jest położone ponad 200 km na południe od Madrytu. Miało pełnić rolę drugiego portu lotniczego dla stolicy, jednak duży dystans i brak większych miast w pobliżu lotniska spowodowały, że Ciudad Real nie było nigdy atrakcyjne dla przewoźników i pasażerów. Przy lotnisku przebiega linia szybkiej kolei Madryt-Sewilla, które teoretycznie umożliwiłaby dojazd do stolicy w ok. godzinę - nigdy nie zbudowano jednak stacji kolejowej na tej magistrali.

Port lotniczy Ciudad Real ma drogę startową o długości 4,2 km i terminal o rocznej przepustowości 10 mln pasażerów. Od 2012 r. lotnisko nie jest regularnie wykorzystywane - było jednak scenografią do niektórych scen filmu Pedro Almodovara oraz jednego z odcinków programu "Top Gear".
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b376c 2015-07-30 10:25   
gość_b376c - Profil gość_b376c
A z tego coś tam jeszcze zostało? Bo jestem ciekawy co te chińczyki z tym terminalem zrobią. Jeśli chcą tam zrobić cytuję "hub cargo, głównie dla towarów importowanych z i eksportowanych do Chin" to przecież, żeby to wykonać trzeba włożyć w to kolejne miliony. Apropo infrastruktury lotniskowej to nie rozumiem budowy pasa który ma 4200m i terminala o przepustowości 10 mln rocznie. Nie można było zbudować takiego jak w Gdańsku czyli z możliwością dobudowy? Naprawdę szacun dla pomysłodawcy!!!
gość_9f938 2015-07-21 13:26   
gość_9f938 - Profil gość_9f938
mietek: To tak jakby w Polsce otworzyć zamiast WMI lotnisko o takiej roli jak dzisiaj Modlin, tylko że 200 km do Warszawy i do tego z kilkukrotnie większym terminalem na start. Myślę, że przykład Ciudad Real jest ostrzeżeniem dla naszego kraju, żeby nie robić eksperymentów typu np. QYD (w sumie QYD miałby sens, ale dopiero za hmm 10 lat, kiedy GDN będzie już bardzo dużym lotniskiem).
mietek 2015-07-21 11:43   
mietek - Profil mietek
No fakt, za taką cenę to pewnie opłaca się rozebrać terminal i opylić na złomie:) Ale swoją drogą jestem w szoku, że jakiś bank/banki zainwestowały taką kasę w lotnisko 200 km od Madrytu; kto to kuźwa analizował? Przecież to na chłopski rozum nie ma za bardzo sensu. W dodatku od razu pas długości 4,2 km i terminal na 10 mln pasażerów rocznie? Gdynia przy tym to dobrze przemyślana inwestycja...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy