Fraport będzie zarządzać 14 lotniskami w Grecji

27 listopada 2014 07:15
Spółka Fraport AG wraz z partnerem Copelouzos Group wygrała przetarg na zarządzanie 14 greckimi lotniskami. Za 40-letnią koncesję spółki zapłacą łącznie 1,2 mld euro.
Reklama
Do tej pory greckie lotniska były zarządzane przez państwo. Fundusz Rozwoju Zasobów Republiki Greckiej zadecydował jednak o rozpisaniu przetargu na 40-letnie koncesje.

Postępowanie dotyczyło łącznie 14 lotnisk: Aktio, Chania (Kreta), Kavala, Kefalonia, Kerkyra (Korfu), Kos, Mitilini, Mykonos, Rodos, Samos, Santorini, Skiathos, Saloniki i Zakynthos. W ubiegłym roku wszystkie te lotniska łącznie obsłużyły 19,1 mln podróżnych. 11 z nich znajduje się na wyspach, a trzy (Saloniki, Aktio i Kavala) - na stałym lądzie. Większość z nich jest bardzo ważnymi bramami do Grecji dla międzynarodowych turystów.

Turystyka w tej chwili zapewnia ok. 18 proc. greckiego PKB, a w pierwszej połowie tego roku liczba gości z zagranicy wzrosła o 17 proc. W całym ubiegłym roku do Grecji przyjechało 18 mln turystów, którzy przynieśli korzyść dla gospodarki wycenianą na 16 mld dolarów.

Umowa koncesyjna zostanie podpisana jesienią przyszłego roku. Konsorcjum Fraport/Copelouzos Group będzie zarządzało lotniskami do 2055 r. W ramach umowy będzie musiało dbać o utrzymanie lotnisk, ich działalność, finanse, rozwój oraz rozbudowę.

- Modernizacja lotnisk pozwoli nam na rozwój greckiego sektora turystycznego poprzez zapewnienie solidnego i bezpiecznego transportu. To wzmocni konkurencyjność regionalnych i krajowej gospodarki i stworzy nowe miejsca pracy - zapewnił cytowany w komunikacie prasowym Dimitris Copelouzos, prezes i założyciel Copelouzos Group.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy