Zarząd LOT na umowach managerskich

16 maja 2014 19:17
33 komentarzy
Reklama
Od początku maja zarząd LOT-u jest zatrudniony na umowach menedżerskich. Zarobki władz spółki będą uzależnione od osiąganych wyników, ale nieobjęte ustawą kominową. 

LOT nie ujawnia, ile dokładnie zarobią członkowie zarządu spółki. 

Jeszcze do końca kwietnia władze polskiego przewoźnika były zatrudnione na podstawie umów objętych tzw. ustawą kominową. Ogranicza ona zarobki pracowników spółek państwowych do sześciokrotności krajowej średniej. 

W skali LOT-u były to jednak niewielkie zarobki. W przedsiębiorstwie pracowało nawet do 200 osób, które zarabiały więcej od swoich szefów. Cytowany w depeszy PAP-u Sebastian Mikosz, prezes zarządu LOT-u, przyznaje, że przejście na umowy menedżerskie to niepopularna decyzja. Podkreśla jednak, że w ten sposób wynagrodzenie członków zarządu będzie odpowiednie do ponoszonej przez nich odpowiedzialności. Wysokość wynagrodzenia ma też być związana z wynikami finansowymi linii. 

Zmiana zasad wynagrodzenia członków zarządu LOT-u jest częścią nowej filozofii, która w większym stopniu wiąże wynagrodzenie i wyniki spółki. 

W lutym walne zgromadzenie akcjonariuszy LOT-u zadecydowało o przeniesieniu części kompetencji do rady nadzorczej spółki. To właśnie RN wyraziła zgodę na zmianę formy zatrudnienia zarządu. Jak podkreśla Mikosz, umowa menedżerska wiąże się z większą odpowiedzialnością za spółkę i utratą przywilejów pracowniczych. 

60 proc. wynagrodzenia członków zarządu będzie stałą pensją. Reszta będzie zależała od poziomu realizacji celów i wyników finansowych, takich jak zysk netto i przychody. 

Dominik Sipinski
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2014-05-30 08:45   
mietek - Profil mietek
gosc_4eca9: Pan Mikosz może być wyjątkiem potwierdzającym regułę. Swoją drogą nie byłby taki pewny na Twoim miejscu czy gdyby Ci ktoś zaproponował 50 tyś miesięcznie zamiast 24 to byś odmówił. To się łatwo mówi ale przychodzi oferta to jednak człowieka kusi:) Mimo iż jest zadowolony ze swojej pracy.
marcowy 2014-05-30 08:32   
marcowy - Profil marcowy
gosc_c499a : a którzy to byli ? bo podczas ostatnich 10 lat to takich nie pamiętam.
gosc_c499a 2014-05-21 10:43   
gosc_c499a - Profil gosc_c499a
Ale przecież przed Mikoszem już byli tacy menedżerowie, którzy zarabiali na tym samym stanowisku tak samo 20 tys. zł a przy tym osiągali zysk dla firmy. Czy nie lepiej żeby oni wrócili i za te same 20 tys. przywrócili w Locie zyskowność zamiast podwyższać pensję komuś, kto nie zarobił jeszcze choćby złotówki przez te wszystkie lata?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy