Samolot wylądował... na spadachronie

Pierwsze lądowanie samolotu odrzutowego na spadochronie stało się faktem. Spadochron był na tyle duży, że mógł unieść całą maszynę i zapewnić jej bezpieczne lądowanie na ziemi. Producentem maszyny jest firma Cirrus. Wcześniej podobną próbę dokonano na jej samolocie śmigłowym - podaje serwis New Scientist. Eksperyment z odrzutowcem Cirrusa zakończył się powodzeniem, także dlatego, że maszyny tej firmy są niewielkie, dosyć wolne i lekkie. Mało prawdopodobne jest natomiast stosowanie spadochronów przy sprowadzaniu na ziemię większych samolotów. Zdaniem specjalistów, skuteczniejszym rozwiązaniem przy maszynach większych rozmiarów byłoby zastosowanie skrzydeł o zmiennej powierzchni oraz możliwość manewrowania nimi w taki sposób, by samolot mógł wylądować bezpiecznie np. przy awarii silników.
09/07/2008 09:56  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
4tech 2008-07-09 09:57   
4tech - Profil 4tech
Pierwsze lądowanie samolotu odrzutowego na spadochronie stało się faktem. Spadochron był na tyle duży, że mógł unieść całą maszynę i zapewnić jej bezpieczne lądowanie na ziemi.
Producentem maszyny jest firma Cirrus. Wcześniej podobną próbę dokonano na jej samolocie śmigłowym - podaje serwis New Scientist.
Eksperyment z odrzutowcem Cirrusa zakończył się powodzeniem, także dlatego, że maszyny tej firmy są niewielkie, dosyć wolne i lekkie. Mało prawdopodobne jest natomiast stosowanie spadochronów przy sprowadzaniu na ziemię większych samolotów.
Zdaniem specjalistów, skuteczniejszym rozwiązaniem przy maszynach większych rozmiarów byłoby zastosowanie skrzydeł o zmiennej powierzchni oraz możliwość manewrowania nimi w taki sposób, by samolot mógł wylądować bezpiecznie np. przy awarii silników.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy