Co nowego w sprawie lotniska w Babich Dołach

link
06/03/2008 13:50  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
hamburg 2008-03-07 16:25   
hamburg - Profil hamburg
jsg: KOS ;-) Przynajmiej tak pisze na stronie GDN w streszczeniu scenariuszu powstania lotniska w Gdynii
jsg 2008-03-07 16:22   
jsg - Profil jsg
Jestem ciekawy jaki bedzie kod tego lotniska?
aynis 2008-03-07 16:20   
aynis - Profil aynis
Mogłoby tutaj powstać pierwsze w Polsce lotnisko wodno-lądowe - stwierdził podczas piątkowej wizyty w Gdyni wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz. Wciąż jednak nie wiadomo, kto będzie zarządzać wojskowym terenem.


fot. Mariusz Kurzyk/trojmiasto.pl
Prezydent Wojciech Szczurek, gdyński poseł PO Tadeusz Aziewicz i wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz na spotkaniu w sprawie lotniska w Gdyni.


- Minister nie jest od budowania lotnisk - przekonywał podczas piątkowej wizyty w Gdyni. - On ma umożliwić jego funkcjonowanie i wejście inwestorów. Obecnie rząd przygotowuje dwie ustawy. I od nich zależeć będzie, czy takie lotnisko powstanie.

Chodzi przede wszystkim o ustawę o gruntach będących w posiadaniu Agencji Mienia Wojskowego. Drugim niezbędnym aktem prawnym jest prawo lotnicze, które uporządkuje to, co dzieje się na polskim rynku lotniczym. Właśnie Gdyni obie ustawy w zasadniczy sposób będą dotyczyły.

- Gdynia, która ma lotnisko w całości należące do Agencji Mienia Wojskowego, musi czekać na decyzję parlamentu - tłumaczył Tadeusz Jarmuziewicz. - Jeśli mamy nadzieję, że lotnisko mogłoby wesprzeć Euro 2012, to ustawa powinna wejść w życie w drugiej połowie, a najpóźniej do końca tego roku

Co ciekawe, podczas swojej wizyty wiceminister infrastruktury wyraźnie podkreślił, że Gdynia ma szansę na lotnisko wodno-lądowe (takie, gdzie samoloty mogłyby startować i lądować] zarówno z ziemi, jak i z wody). Nie wiadomo jednak, na ile jest to pomysł realny. Po pierwsze wciąż są wątpliwości, czy lotnisko cywilne w ogóle tutaj powstanie. Po drugie - w Polsce nie ma maszyn mogących startować z wody, a na dodatek o takich modelach w ogóle nie wspomina się w naszym prawie. Podobnie zresztą, jak o lądowiskach wodnych.

Piątkowa wizyta była interesująca, ale nie wyjaśniła sytuacji powstania lotniska cywilnego w Gdyni-Kosakowie. Wciąż nie wiadomo, co z rządowymi planami przekazywania terenów wojskowych samorządom wojewódzkim. Wiele wskazuje na to, że rząd odda je samorządom wojewódzkim, tymczasem mówi się, że pomorski urząd marszałkowski nie bardzo sprzyja powstaniu lotniska w Gdyni.

- Marszałek województwa jest odpowiedzialny za rozwój całego regionu - stwierdza prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Jestem głęboko przekonany, że jest gorącym zwolennikiem budowy nowego, pięknego lotniska w Gdyni. Będzie troszczył się o to, aby oba lotniska rozwijały się zwiększając potencjał naszego regionu.

Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego na razie nie chce niczego komentować. Przyznaje, że czeka na "Strategię rozwoju lotnictwa na Pomorzu". Dokument za kilkaset tysięcy złotych przygotowuje specjalistyczna firma.

- Dopiero w oparciu o takie opracowanie będziemy mogli poważnie dyskutować i podejmować właściwe decyzje - tłumaczy Jan Kozłowski. - Lotnisko w Gdyni na pewno powstanie, ale jakie funkcje będzie spełniało... Czekamy na opinię fachowców, a taką otrzymamy w kwietniu.
lakunas 2008-03-06 19:43   
lakunas - Profil lakunas
link
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy