Awaria systemu ILS na Okęciu

Na jednym z pasów warszawskiego lotniska Okęcie, od końca grudnia ubiegłego roku, jest uszkodzony system wspomagania lądowań samolotów. Zarządzająca ruchem powietrznym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przez kilka dni nie informowała o tym fakcie ani kontroli lotów, ani pilotów – twierdzą pracownicy PAŻP. System Instrument Landing System (ILS), to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu przy złych warunkach atmosferycznych. Największe światowe porty lotnicze mają system ILS trzeciej kategorii pozwalający lądować praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. Przyjmujące rocznie ponad 9 mln pasażerów Warszawskie Okęcie wyposażone jest w system ILS II kategorii (podobnie jak obsługujące około 300 tys. pasażerów rocznie lotnisko w słowackich Koszycach) i właśnie praca tego systemu od 24 grudnia 2008 r. jest zakłócana. - Usterka jest na tyle poważna, że II kategorii do tej pory nie udało się przywrócić. A w związku z tym, że przez kilka dni ani piloci, ani kontrolerzy nie wiedzieli, że system jest zdegradowany planujemy poinformować prokuraturę – twierdzi Andrzej Fenrych, szef związku zawodowego kontrolerów Ruchu Lotniczego. Grzegorz Hlebowicz, rzecznik PAŻP, potwierdza, że system ILS na Okęciu nie działał prawidłowo, zapewnia jednak, że pasażerowie nie byli narażeni na niebezpieczeństwo.źródło Onet.pl,TVN24
01/03/2009 21:43  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
4tech 2009-03-01 21:45   
4tech - Profil 4tech
Na jednym z pasów warszawskiego lotniska Okęcie, od końca grudnia ubiegłego roku, jest uszkodzony system wspomagania lądowań samolotów.
Zarządzająca ruchem powietrznym Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) przez kilka dni nie informowała o tym fakcie ani kontroli lotów, ani pilotów – twierdzą pracownicy PAŻP.

System Instrument Landing System (ILS), to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu przy złych warunkach atmosferycznych. Największe światowe porty lotnicze mają system ILS trzeciej kategorii pozwalający lądować praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. Przyjmujące rocznie ponad 9 mln pasażerów Warszawskie Okęcie wyposażone jest w system ILS II kategorii (podobnie jak obsługujące około 300 tys. pasażerów rocznie lotnisko w słowackich Koszycach) i właśnie praca tego systemu od 24 grudnia 2008 r. jest zakłócana.
- Usterka jest na tyle poważna, że II kategorii do tej pory nie udało się przywrócić. A w związku z tym, że przez kilka dni ani piloci, ani kontrolerzy nie wiedzieli, że system jest zdegradowany planujemy poinformować prokuraturę – twierdzi Andrzej Fenrych, szef związku zawodowego kontrolerów Ruchu Lotniczego. Grzegorz Hlebowicz, rzecznik PAŻP, potwierdza, że system ILS na Okęciu nie działał prawidłowo, zapewnia jednak, że pasażerowie nie byli narażeni na niebezpieczeństwo.źródło Onet.pl,TVN24
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama