Wizz Air i Ryanair: Najsłabszy miesiąc roku z silnymi wzrostami

4 marca 2024 11:22
W lutym 2024 r. Ryanair i Wizz Air przewiozły w sumie 15,5 mln pasażerów. Jest to 7,7 proc. więcej niż w lutym 2023 r. i 14,7 proc. więcej niż w lutym 2020 r., ostatnim miesiącu przed wybuchem koronakryzysu.
Reklama
Dwie największe linie budżetowe na polskim rynku, odnotowały bardzo dobre wyniki przewozowe w lutym br. Są one gorsze od rezultatów styczniowych, co wiąże się zarówno z mniejszą liczbą dni w drugim miesiącu roku, jak i historyczną sezonowością. Obaj przewoźnicy jako pierwsi odbudowali swój ruch lotniczy po koronakryzysie i obecnie ich głównymi problemami są dostawcy tj. producent samolotów Boeing w przypadku Ryanaira oraz firma Pratt & Whitney produkującą silniki napędzające airbusy Wizz Aira. Wykres 1 pokazuje liczby obsłużonych podróżnych przez Wizz Aira i Ryanaira na przestrzeni 62 miesięcy począwszy od stycznia 2019 r. do lutego 2024 r.

Wykres 1.

W lutym br. Wizz Air przewiózł niespełna 4,4 mln pasażerów, czyli 345 tys. mniej niż w styczniu 2024 r. W tym samym okresie Ryanair obsłużył 11,1 mln podróżnych, czyli mniej o 1,1 mln niż w pierwszym miesiącu bieżącego roku. Te wyniki ustanowiły rekordy lutowych przewozów zarówno dla Irlandczyków, jak dla linii z Budapesztu, bo liczby pasażerów przekroczyły poziomy z analogicznego miesiąca 2023 r. Wykres 2 ilustruje miesięczne przewozy obu linii budżetowych w latach 2022-2024.

Wykres 2.

Po raz kolejny - po wynikach styczniowych - Wizz Air zanotował imponujący wzrost. Linia znad Dunaju może się pochwalić przyrostem 83 proc. pasażerów. W stosunku do lutego 2019 r. konkurent Ryanaira przewiózł. aż o 2 mln podróżnych więcej. Ryanair przekroczył pułap sprzed czterech lat o 2,1 mln klientów, co odpowiada wzrostowi o 16 proc.. Jest to jednak rezultat ponad pięciokrotnie słabszy od osiągnięć odnotowanych przez Wizz Aira. Obaj przewoźnicy mogą pochwalić się też wzrostami w stosunku do lutego 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca przed wybuchem koronakryzysu. Wizz Air poprawił liczby z lutego 2020 r. o ponad 45,8 proc., a Irlandczycy o 5,7 proc. Wykres 3 ilustruje miesięczne wzrosty obu przewoźników w latach 2022-2024 w stosunku do 2019 r.

Wykres 3.

Po raz pierwszy od kilku miesięcy wskaźniki wypełnienia foteli (Seat Factor, SF) obu linii powróciły na poziom ponad 90 proc. Linia z Dublina nadal przewyższa Wizz Aiar, ale w ubiegłym miesiącu różnica SF na jej korzyść wyniosła tylko 2 punkty proc. W stosunku do stycznia br. obie linie poprawiły się. Ryanair osiągnął SF lepszy o 3 punkty proc., a Wizz Air aż o 8 punktów proc. Poprawa SF obu linii będzie prawdopodobnie prawidłowością również w nadchodzących miesiącach z powodu ograniczenia liczby wykorzystywanych samolotów z uwagi na problemy z dostawcami, o czym powyżej. Wykres 4 pokazuje wskaźnik SF obu linii w ostatnich 62 miesiącach, a więc od stycznia 2019 r. do lutego 2024 r.

Wykres 4. W II kw. 2020 r. Ryanair nie opublikował wartości SF.

Wykres 5 przedstawia przewozy obu linii narastająco tj. po dwóch pierwszych miesiącach z lat 2019-2024. W 2024 r. obie linie biją rekordy, a Wizz Air przewozi już 39 proc. pasażerów Ryanaira. Ostatnio szef Wizz Aira, Jozsef Varadi, stwierdził, że w ciągu 5 lat jego linia powinna stać się największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce. Na razie, w ujęciu całościowym, Ryanair jest nadal ponad dwa większy od Wizz Aira, ale ta przewaga skali będzie pomału niwelowana.

Wykres 5.

Lutowe wyniki potwierdzają kontynuację szybkiego rozwoju linii budżetowych. Wzrosty Wizz Aira i Ryanaira są nadal wyższe od tradycyjnych przewoźników sieciowych. W następnych miesiącach 2024 r. można spodziewać się nieco słabszych przyrostów liczb obsłużonych klientów. Taki trend będzie spowodowany niezamierzonymi ograniczeniami sprzętowymi, z którymi będą borykać się obaj rywale. Niemniej popyt na podróże lotnicze jest ciągle silny i jeśli utrzyma się na wysokim poziomie przez cały 2024 r., to gorsze rezultaty analizowanych linii będą tylko przejściowym zachwianiem.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy