LOT na podium punktualności w Europie w 2023 r.

1 lutego 2024 11:38
Firma OAG opublikowała ranking 20 najbardziej punktualnych linii lotniczych na świecie. LOT zajął w nim dziewiąte miejsca, a w Europie jest trzeci.
Reklama
Firma OAG przygotowała zestawienie najbardziej punktualnych linii lotniczych na świecie. Ostatni raport OTP (on-time performance) obejmuje 12 miesięcy 2023 r. i stanowi podsumowanie miesięcznych raportów OAG, które służą portom i liniom lotniczym oraz pasażerom i branży turystycznej do oceny trendów efektywności w awiacji. Według OAG operacja lotnicza jest punktualna jeśli opóźnienie nie przekracza 15 minut.


Raport OAG za 2023 r. składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje listę 20 największych linii lotniczych na świecie. Cezurą jest w tym przypadku wykonanie ponad 200 tys. operacji rocznie. W tej grupie znalazło się 7 linii z Ameryki Północnej, 6 z Europy, 4 z regionu Azji i Pacyfiku oraz 3 z Ameryki Łacińskiej. W tym miejscu należy podkreślić, że definicje obszarów świata według OAG różnią się od tych stosowanych w nauce geografii.

Wśród największych przewoźników laur zwycięzcy przypadł Delta Air Lines, które wyprzedziły LATAM Airlines Group i Azul Airlines. Prymat Delta Air Lines jest tym bardziej godny uznania, że amerykański przewoźnik z Atlanty, nie tylko osiągnął punktualność na poziomie 83,21 proc., ale również wykonał ponad 1,6 mln rejsów, co jest drugim rezultatem na świecie. Pierwszy przewoźnik europejski w tym zestawienie, KLM, zajął dopiero 12 miejsce z punktualnością na poziomie 74,64 proc.


Drugi ranking OTP OAG za 2023 r. obejmuje wszystkie linie lotnicze, które wykonały co najmniej 30 tys. lotów w ubiegłym roku. Ta dwudziestka zawiera 6 linii z Bliskiego Wschodu, 5 z regionu Azji i Pacyfiku, 4 z Ameryki Łacińskiej, 3 z Europy oraz po jednej z Afryki i Ameryki Północnej. Tu na najwyższym stopniu podium stanął przewoźnik z Azji Garuda Indonesia z punktualnością 95,28 proc. Tuż za nim uplasowały się Oman Air (93,56 proc.) oraz, ex aequo, południowoafrykański Safair i Eurowings z Grupy Lufthansy (92,07 proc.). W TOP10 znalazły się jeszcze COPA airlines z Panamy, Royal Jordanian, Iberia, Qatar Airways, Delta Air Lines oraz PLL LOT. Dzięki punktualności na poziomie 83,08 proc. LOT uplasował się na trzecim miejscu w Europie, ustępując tylko Eurowings i Iberii, co jest bez wątpienia dużym sukcesem polskiego przewoźnika.


Roczny raport OTP OAG za 2023 r. dowodzi, że pomimo różnych wyzwań związanych z łańcuchami dostaw i trudnościami wynikającymi z warunków meteorologicznych, linie lotnicze, niezależnie od wielkości i modelu biznesowego, starają się wykonywać operację zgodnie z rozkładem. Ten wysiłek nie może dziwić, bo punktualność ma dla pasażerów największe znaczenie przy ocenie jakości przewoźnika.

Źródło: OAG - partner Pasazer.com

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy