Kraków planuje obsłużyć 5,4 mln osób w 2022 roku

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
26 stycznia 2022 09:50
1 komentarz
Lotnisko w podkrakowskich Balicach podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowało miniony rok i przedstawiło prognozy na najbliższe miesiące. W całym 2022 roku Port Lotniczy Kraków planuje obsłużyć 5,4 mln pasażerów.
Reklama

W 2021 roku Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie odprawił 3 mln podróżnych, czyli o 63 proc. mniej niż przed pandemią koronawirusa. Ubiegłoroczna siatka połączeń z Balic wzbogaciła się o wiele atrakcyjnych kierunków. Przykładowo, po 13 latach przerwy do Krakowa wróciła transatlantycka trasa do Nowego Jorku realizowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

- To był kolejny bardzo wymagający rok dla krakowskiego lotniska. Rok niestabilności związanej z kryzysem w całej branży turystycznej i lotniczej - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.


Choć do optymalnego wykorzystania potencjału lotniska wciąż wiele brakuje, a pandemia COVID-19 niezmiennie utrudnia planowanie podróży lotniczych, Port Lotniczy Kraków z optymizmem patrzy w przyszłość. Przedstawiciele krakowskiego lotniska podkreślają, że epidemia nauczyła ich jak zarządzać ryzykiem związanym z nieprzewidywalnością biznesu lotniczego. Kluczową rolę ma pełnić możliwość szybkiego dostosowywania oferty do sytuacji pandemicznej.

- W roku 2022 zakładamy dalszą realizację planów związanych z konsekwentną odbudową ruchu pasażerskiego. Przed nami także realizacja inwestycji zawartych w planie generalnym lotniska, które wpłyną na rozwój naszego portu, a także wzmocnienie gospodarki całego regionu - dodał Włoszek.

W bieżącym roku lotnisko planuje obsłużyć 5,4 mln pasażerów. W osiągnięciu tego celu ma krakowianom pomóc uruchomienie nowych połączeń. Już teraz wiadomo, że w tegorocznym sezonie letnim zainaugurowane (bądź przywrócone po długiej przerwie) zostaną trasy z Balic do Dubaju (Wizz Air), Lubeki (Lubeck Air) oraz Norymbergi (Ryanair).
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2022-01-26 18:57   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Każdego roku, nawet w latach przed pandemią władze lotniska szacowały prognozy dotyczące ruchu i chyba zawsze nie doszacowały.
Pan Prezes robi dobrą minę do złej sytuacji. Mamy 2022 rok. A nowa droga startowa zniknęła w przysłowiowej krakowskiej mgle. A przypomnę że już w 2016 roku mówiono o tej ważnej dla regionu inwestycji. Mamy 2022 rok i cisza. Rozumiem, że władze lotniska liczą na uchylenie przez sąd decyzji środowiskowej ? A jeśli będzie wbrew oczekiwaniom to wszystko trzeba będzie zacząć od nowa. To chyba najgorszy a raczej najmniej efektywny prezes w historii lotniska.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama