Berlin: Niespełna 10 mln pasażerów w 2021 roku

6 stycznia 2022 09:10
Lotnisko Berlin Brandenburg podsumowało miniony rok. W całym 2021 roku przez stolicę Niemiec przewinęło się 9,95 mln pasażerów. Za korzystny wynik odpowiedzialny jest przede wszystkim ruch lotniczy odnotowany w drugiej połowie roku. Najlepszym miesiącem okazał się być październik.
Reklama
Ostatnie dwa lata kończyły się pod pesymistycznym znakiem pandemii koronawirusa. W ostatnich tygodniach 2021 roku państwa zaczęły przywracać surowe zasady wjazdowe, co znacząco odbiło się na ruchu pasażerskim. Pomimo światowej epidemii, lotnisko Berlin Brandenburg może pochwalić się korzystnym wynikiem przewozowym za cały miniony rok. Z usług berlińskiego portu skorzystało w ubiegłych dwunastu miesiącach 9,95 mln pasażerów. To rezultat o 900 tys. lepszy od tego odnotowanego przed rokiem, ale wciąż daleki od rekordowego 2019 roku, gdy przez dwa lotniska w Berlinie (Tegel oraz Schönefeld) przewinęło się w sumie ponad 35 mln podróżnych.


Tylko w grudniu ub. roku lotnisko Berlin Brandenburg odprawiło ponad 1 mln pasażerów, czyli zaledwie 160 tys. mniej niż w miesiąc wcześniej. Najkorzystniejszym miesiącem okazał się być z kolei październik, kiedy obsłużono 1,7 mln podróżnych. Tak stosunkowo dobrych wyników ciężko było oczekiwać na początku 2021 roku. Przez pierwszych sześć miesięcy ub. roku z portu skorzystało zaledwie 1,5 mln pasażerów. Ożywienie nastąpiło dopiero w szczycie sezonu wakacyjnego i do końca roku utrzymało się już na satysfakcjonującym poziomie.

- Od lipca ub. roku nie spadliśmy poniżej liczby miliona obsłużonych pasażerów miesięcznie. Odbudowa ruchu lotniczego była widoczna gołym okiem, a momentami potrafiliśmy nawet zbliżyć się do optymalnego ruchu pasażerskiego, który byśmy obserwowali bez COVID-19 - powiedziała Aletta von Massenbach, dyrektor generalna lotniska Berlin Brandenburg.

Całoroczny rezultat jest wciąż daleki od ideału. Lotnisko przewiduje, że poziom sprzed pandemii koronawirusa (35 mln podróżnych w skali roku) uda się osiągnąć najwcześniej za trzy lata. Prognoza na ten rok pozostaje ostrożna i zakłada obsłużenie maksymalnie 17 mln pasażerów. Rok 2021 był pierwszym, w którym ciężar ruchu aglomeracji berlińskiej został całkowicie przeniesiony na lotnisko Berlin Brandenburg. W ostatnich miesiącach 2020 roku zamknięto lotniska Tegel oraz Schönefeld.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy