Lotnisko w Wiedniu buduje największą elektrownię słoneczną w kraju
Największy port lotniczy Austrii chce być pionierem w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, dlatego buduje swoją własną elektrownię słoneczną. Inwestycja ma zostać ukończona na wiosnę 2022 r.
Reklama
Wiedeński port lotniczy Schwechat rozpoczął budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Austrii, której celem jest pokrycie prawie jednej trzeciej rocznego zużycia energii elektrycznej zużywanej przez lotnisko, przez energię słoneczną – poinformował w ubiegłym tygodniu operator portu.
Elektrownia będzie generować około 30 mln kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu 7 tys. gospodarstw domowych lub 30 proc. energii zużywanej przez wiedeńskie lotnisko.
Jak podkreślają przedstawiciele Schwechat, od początku pandemii koronawirusa energia odnawialna ma rekordowy udział w światowej produkcji energii elektrycznej, co sugeruje, że odejście od produkcji prądu z zanieczyszczających ekosystem paliw kopalnych może w nadchodzących latach jeszcze silniej przyspieszyć, a lotnisko Schwechat chce iść z tym trendem.
Celem Unii Europejskiej jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 40 proc. do końca 2030 r., natomiast wewnętrzne cele klimatyczne Austrii przewidują do tego czasu produkcję 100 proc. energii elektrycznej na własne potrzeby i na eksport ze źródeł odnawialnych. Latem 2021 r. energia słoneczna osiągnęła w Unii Europejskiej 10 proc. udziału w całkowitej produkcji energii elektrycznej – poinformował w sierpniu niezależny klimatyczny think tank Ember.
24-hektarowa elektrownia słoneczna na wiedeńskim lotnisku będzie składać się z ponad 50 tys. paneli fotowoltaicznych i zostanie oddana do użytku wiosną 2022 r. – podają przedstawiciele portu lotniczego.
Fot.: materiały prasowe