LOT utraci płynność finansową 31 grudnia. Znamy szczegóły pomocy dla linii

19 grudnia 2020 11:00
2 komentarze
Pożyczka Polskiego Funduszu Rozwoju i podwyższenie kapitału mają uratować LOT przed upadłością. Wsparcie finansowe musi trafić do przewoźnika przed końcem roku, choć rząd ciągle czeka na zgodę Komisji Europejskiej.
Reklama
W projekcie rządowego programu wsparcia dla PLL LOT czytamy, że ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej negatywnie odbiło się na wynikach finansowych narodowego przewoźnika. Dramatyczny spadek przychodów doprowadził do możliwości utraty płynności finansowej. LOT jeszcze przez długi czas będzie mierzyć się z poważnymi kłopotami finansowymi. W konsekwencji bez wsparcia ze strony państwa LOT nie będzie mógł dalej prowadzić swojej działalności.


Jako, że zdaniem władz narodowy przewoźnik odgrywa niezwykle istotną rolę w polskim systemie transportowym oraz ma duży wpływ na gospodarkę kraju rząd zdecydował się na udzielenie LOT-owi wsparcia, które umożliwi mu pozostanie na rynku do momentu powrotu do normalności. W tym celu przygotowany został program wsparcia PLL LOT. Projekt uchwały RM podkreśla, że pomoc publiczna dla LOT-u wpisuje się w działania prowadzone przez inne kraje i wymienia przykłady pomocy dla Lufthansy i Air France.

Z dokumentu RM wynika, że LOT w dniu 14 października br. wystąpił do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) z wnioskiem o udzielenie mu pomocy publicznej w związku z pandemią COVID-19 i jej konsekwencjami. W dniu 20 października 2020 r. wniosek trafił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o jego prenotyfikację w Komisji Europejskiej (KE). Ponadto dowiadujemy się, że wniosek został zaktualizowany na początku grudnia br. po nieformalnych rozmowach z Brukselą. Obecnie trwają rozmowy z KE, a ostateczny wybór narzędzi pomocy publicznej oraz jej wysokość będą zależeć od końcowego efektu tych rozmów.

Program wsparcia dla LOT-u musi zostać przyjęty szybko, bo zgodnie z przekazanymi przez zarząd linii informacjami, spółka utraci płynność finansową w dniu 31 grudnia 2020 r. Celem pomocy jest zapewnienie płynności, rentowności i przywrócenie struktury kapitałowej LOT-u sprzed pandemii koronawirusa.

Całkowity budżet programu wsparcia LOT-u może wynieść maksymalnie 2,94 mld zł. Przewoźnik ma skorzystać z dwóch narzędzi pomocy publicznej. Po pierwsze z pożyczki Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w wysokości 1,8 mld zł. Po drugie z dokapitalizowania w wysokości nieprzekraczającej 250 mln euro, czyli ok. 1,14 mld zł. Program będzie finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (dokapitalizowanie) oraz ze środków pozyskanych w drodze emisji obligacji na realizację rządowych tarcz przeciw pandemicznych (pożyczka PFR).
Liczba akcji którą obejmie Skarb Państwa (SP) w wyniku dokapitalizowania zostanie ustalona w oparciu o wartość rynkową LOT-u, wycenioną przez niezależnego audytora. LOT ma zawrzeć ze SP umowę inwestycyjną, choć nie ma to większego znaczenia, bowiem wszystkie akcje LOT-u i tak są we władaniu SP, który jest jedynym akcjonariuszem właściciela LOT-u, czyli Polskiej Grupy Lotniczej.

Pożyczka PFR ma zostać wykorzystana do pokrycia luki płynnościowej i zapewnienia finansowania bieżącej działalności LOT-u, co jest zgodne z zadaniami Funduszu, który ma zapobiegać lub łagodzić skutki sytuacji kryzysowych, w tym skutków rozprzestrzeniania się COVID-19. Pożyczka PFR zostanie uruchomiona po dokapitalizowaniu LOT-u w jednej lub kilku transzach, nie później niż do 31 stycznia 2021 r.

Termin spłaty pożyczki PFR wyniesie maksymalnie sześć lat od dnia zawarcia umowy, jednak nie później niż do 31 grudnia 2026 r. Spłata czterech rat kapitałowych w równych rocznych częściach po 450 mln zł każda, rozpocznie się począwszy od 31 grudnia 2023 r. Oprocentowanie pożyczki PFR wyniesie odpowiednio wartość wskaźnika WIBOR plus od 0,5 do 2 proc. rocznie. Odsetki od udzielonej pożyczki będą płatne kwartalnie, począwszy od 31 marca 2021 r.


Pożyczka PFR ma zostać zabezpieczona oświadczeniem o poddaniu się egzekucji złożonym przez LOT, zastawem na silniku lotniczym Rolls-Royce Trent o wartości 42,7 mln zł oraz zastawem na 16 samolotach pozyskanych przez LOT w leasingu finansowym. To ostatnie zabezpieczenie jest jednak wątpliwe, bo istnieje ryzyko niewyrażenia zgody przez właścicieli samolotów na ten rodzaj ograniczenia ich praw. Biorąc pod uwagę trwające ciągle rozmowy z KE, warunki zabezpieczenia mogą ulec zmianie, zaś szczegóły pożyczki zostaną ujęte w umowie pomiędzy PFR a LOT.

Autorzy projektu uchwały RM zwracają uwagę, że udzielenie pożyczki wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla LOT-u i w przyszłości może utrudnić spółce ubieganie się o inne kredyty, bo przewoźnik nie będzie miał zdolności kredytowej ani możliwości zabezpieczenia kolejnych zobowiązań.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

smolip67 2020-12-19 17:57   
smolip67 - Profil smolip67
san3; To sporo przewoźników Narodowych Trzeba utrzymać. Może niech upadną?
Tani przewoźnicy dzięki dopłatom ukrytym pewnie przetrwają?!
Pomyśl zanim coś napiszesz! Przykład z brzegu: Lufa już wykorzystała 3 mld euro z 9 mld pomocy rządowej a to nie koniec. Kolejne 29 tys pracowników na bruk do końca 2020. I dalej to nie koniec! Air Franc-KLM, SAS, TAP, Alitalia, Finnair i wiele innych! nie czaisz że to jest ARMAGEDON!!!
usuniety 2020-12-19 14:07   
usuniety - Profil usuniety
Przewoźnik Narodowy bo cały naród go utrzymuje?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy